Gazete Savaş | Yazarlar

Türküler Onu Unutmayacak

08 Nisan 2019, 10:25

Ozan Arif davası olan bir kişiydi. Başlıya baş eğdiren dizliye diz çöktüren bir milletin evladı olduğunun herkesten çok o farkındaydı. Allah'tan başka kimsenin önünde eğilmez; dik konuşur, dik durur, dik yürür, inandığı şeyleri söyler, söylediği şeylere de inanırdı. Sazıyla, sözüyle, sesiyle kendisini inandıklarına adamıştı.
Türk'ün olduğu her yerde Türk'ü söyledi, destan yazdı, umutları dillendirdi. Coştu, coşturdu, diri tuttu millî şuuru...Zaman geldi, gün oldu, gün döndü yücelerin yücesi, ötelerin ötesi, kaderlerin kaderi çağırdı! O da çağrıya uyup gitti. Aldığı sayılı nefesleri geri verdi, sazını bıraktı geriye.
Hayatta ne varsa Arif'in mısralarında da hep o olmuştur. Mısralarında işkencenin neden olduğu sonuçları kendi yaşadıkları üzerinden şöyle anlatmıştı: "Yitirdim kanuna olan saygımı... 'devlete (olan) güven' duygumu... Sökerek yaptılar benim sorgumu."
Özelleştirme adı altında yapılan satışların aslında bir çeşit ekonominin yabancılaştırılması anlamına geldiğini o çığlık gibi mısralarıyla şöyle dile getirmişti: "Tekel, Sümer, Demir-Çelik, Limandı; Telekom'u, Seka'ları kim aldı, Yabancıya satılmayan ne kaldı?"
Etten ota her şeyin ithal edildiği, borcun neredeyse çevrilemez hale geldiği, doların beş lirayı aştığı bir zamanda gelişmeden ve kalkınmadan söz edilince o inceden inceye şu eleştiriyi yapmıştı: "Neymiş efendim neymiş.. hızla gelişmişiz hızla.. gelişmenin ölçüsü ne? Çikita muzla... e o zaman Uganda'da gelişme bizden fazla.."
O yalnız ülkücü hareketin değil Türk dünyasının ruhu, şuuru, coşkusuydu. Sazıyla kitleleri coşturur, sözleriyle düşündürürdü. Türk milletinin derdini dert edindi. Nankör siyaset onu anlamadı!
Ozan Arif Giresun’un Alucra ilçesinin Yükselen köyünde dünyaya geldi. 1949 yılında 9 yıl öğretmenlik yaptı.
Dedi ki; Vatanımın gözünde yaş / Yurdu kime anlatalım? / Biz eylülde donduk gardaş, / Mardı kime anlatalım? / Şimdi yoktur suyu soran / Bizden makbul testi kıran / Milyonlara geldi boran / Ferdi kime anlatalım? / Yaptığı ne neler dedi / Ahbap oldu fare kedi / Sürüleri köpek yedi / Kurdu kime anlatalım? / Bu dert fazla devletlere / Biz dayandık bu dertlere / Fırsat geçti namerdlere / Merdi kime anlatalım / Arif kaçtı ağız tadı / Adalet mi bunun adı / Anamızı alan kadı / Derdi kime anlatalım?
Ozan Arif, Ülkücü hareketin AKP içinde kendine yabancılaşmasını bir itiraz niteliğinde nasıl seslendiğine birkaç mısrasa ile göz atalım “Benim vatan sevgimle, / Hiç kimse yarışmasın!. / Ben kurtlara seslendim, / Çakallar karışmasın!../ Soruyorsun velâkin, ne söylesem bilmem ki!.. /Ancak şöyle söylersem, anlarsın beni belki!.. / Bir, beş değil kaç kere, ateşlere atıldık! /Satıldık be kardeşim, anlasana satıldık!.. / Seni, beni teşkilat, bağımızdan tuttular!../Götürüp el alemin, sürüsüne kattılar!..
Ozan teşkilat bağlılığının kötüye kullandığından şikayet ederek ülkücülerin “el alemin sürüsüne katıldığını" söylüyor. Ve satılmakla eş değer görüyor. Ozan Arif itirazının temel noktalarını ve gerekçesini çok net ve herkesin anlayacağı bir anlatımla vermiş.
Pe-ka-ka‘yı daha dün boşayanlar utansın!.. / Fetö ile nikahsız yaşayanlar utansın!.. / Ata sözüdür ata, domuz gönü post olmaz, / Bunların hiç birinden ülkücüye dost olmaz... / Sakın evet deyip de yılanları koruma! / Hırsızı, hırsızlığı, çalanları koruma... / Yasa diye yapılan planlara "hayır" de... Arif kalıcıdır!
Destanlar, maniler, türküler, masallar bir anlamda milletlerin kültürel ve sanatsal kapasitelerinin göstergesidir. Bunların içinde Türküler bir başkadır. Türkü, her şeyden önce Türk'e aitliğe ve özgürlüğe vurgu yapar. Kalemin kılıca, kültürün siyasete üstünlüğü tartışılamaz. Zira sel geçici kum kalıcıdır. Geleceği, kimliklerini kültür ve sanatla ifade etme yeteneği olan Arif gibiler şekillendirecektir.Sanatçılık, duyarlılığı ve derinliği olan insanlara özgüdür. Kaba, ham, dogmatik ve fanatikliğin bulunduğu bünyelerden kültür ve sanat göç eder. Hoyrat davranışı olan toplumlara hem sanat hem de sanatçı küser. Arif'i küstürenler bilin ki siz geçicisiniz o kalıcıdır!
Yaşayanlar buna şahit olacaktır!
Mezarına Türk Cumhuriyetlerinden toprak gönderildi. Cenazesine katılımlar oldu ve on binler onu edebi istirahatine yolcu etti. Nur içinde yatsın

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30