Gazete Savaş | Yazarlar

Mili Mücadele Kahramanı Ve Milli Halk Kahramanı Gazi Osman Ağa

04 Mart 2019, 17:04

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendisinin can güvenliğini “GİRESUN UŞAKLARI’NA” teslim edilmiştir. Ulusal önderimiz, kendisini uçan kuştan bile sakınan, yiğit fedaisi “GAZİ OSMAN AĞA” için bakınız ne demiştir; “TOPAL OSMAN DEĞİL, CUMHURİYET’İN KURUCUSU (BANİSİ) OSMAN AĞA”ya çarşı içerisinde bir yere Osman AĞA’nın altından bir heykeli dikilse azdır sözünü söylemiştir.
Osman Ağa’nın küçük oğlu Mustafa Bey’e “Baban siyaset kurbanı gitti yavrum” demiştir. (Kaynak: Osman Ağa ve Giresun Uşakları Konuşuyor) M. Şakir Sarıbayraktaroğlu. Genel Kurmay Başkanlığı, Giresun Dergisi ve YEŞİL Giresun Gazetesi yazarı tarihçi Seyfullah Çiçek’e “Görülüyor ki, Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasında, Milis Binbaşı Osman Ağa’nın Kahraman Gönüllü 47. Giresun Alayı’nın da diğer muvazzaf olaylar gibi çok büyük kahramanlıklar göstererek katkısı olduğu muhakkaktır. (Gn. Kur. 92356-91-1 As. Tarih Kr. Yazısı)
FALİH RIFKI ATAY; “Bir zamanlar Topal Osman Karadeniz kıyılarının destansı kahramanı” idi. Halifenin fetvalarına göre yurtseverler Topal Osmanlar, Demirci Efeler, Çerkez Ethemler, Asi Asi Aznavurlar, Kahraman Anadolu Hocalarının fetvalarına göre de M. Kemal ve TBMM’ye karşı koyanlar asi, onları vuranlar kahramandır. (Falih Rıfkı Atay-Çankaya)
EMRULLAH NUTKU; Bütün hayatı ateş ve barut kokuları arasında geçen Osman Ağa'nın İstiklal Harbinde çok hizmetleri vardır. (Yakın tarihimiz C. 4. Sayı, 42).
MAHİZ İZ; “Topal Osman herkesin baş üstünde taşıdığı” Milli bir kahramandı. ( Mahir İz. Yılların İzi. İst. 1975.3.92)
DR. RIZA NUR; "O yeni bir Köroğlu'dur. Milli bir kahramandır. Halk kahramanıdır". ( Dr. Rıza Nur, Hayat ve hatıratım C. 3. s.793)
H. İZZETTİN DİNAMO: "Mangal Yürekli Adam" Batum'a ilk kez Topal Osman girdi. Fatihliklerinin armut gibi kolayca devşirildiği bu savaş döneminde Topal Osman'ın "Batum Fatihi" olması gerekirken bunu Yakup Cemil sahiplenmişti". ( H. İzzettin Dinamo Kutsal İsyan, Mangal Yürekli Adamın Hikayesi C.2 S.124)
MURAT SERTOĞLU; "Senin yüreğinde muhakkak ki Karadeniz'in engin ufukları kadar büyük bir cesaret vardı. Hiçbir aslanın yüreğinde cesaretin bu kadar büyüğü yer almamıştır. Sen memleketin en kara günlerinde mütevazı varlığınla bir yıldız gibi parladın. Hiçbir fırtınanın bulutları senin parlaklığını gideremezdi. En ümitsiz günlerde bile bir gün bu vatanın mutlak suretle kurtulacağından ve düşmanlardan temizleneceğinden şüphe etmedin". Topal Osman ve vatan hainliği"... Acaba yeryüzünde birbirine uymayacak bundan daha aykırı iki kelime ikitabır bulunabilir mi? “Atatürk'ün bu milletin muhteşem fedaisi, işte hepsi o kadar.” (Murat Sertoğlu, Tercüman Gazetesi, 3 Mart 1964)
ÖMER SAMİ COŞAR; "SAKARYA KAHRAMANI, Karedeniz boylarında Pontus Rum Devleti hayallerine darbe vuran adam ". (Ö. Sami Coşar, Atatürk'ün muhafızı Topal Osman).
ERGUN HİÇYILMAZ; "Karadenizliler milli mücadelenin en önemli insanlarıdır. Onlar olmasaydı, Anadolu'yu birleştiremezdik. Topal Osman ve Giresun uşakları özellikle bunlar çok büyük rol oynamışlardır. Bugün ayaklarımızın üzerinde durabiliyorsak bunu ayaklarından asılanlara borçluyuz". ( Ergun Hiçyılmaz'la yapılan söyleşiden, Giresun Dergisi sayı 74 ve Giresun dergisinin Dedeman Otelinde ki ödül töreninde yaptığı konuşmadan). YAVUZ BÜLENT BAKİLER; Bütün Karadeniz bugün ki huzurunu önce ona borçludur. Sadece Karadeniz mi? Hayır bütün Türkiye, Çünkü Topal Osman yiğit arkadaşları olmasaydı yüreğimiz Güneydoğu ihaneti yanında birde Karadeniz kundak-lamasıyla dağla-nacaktı" (Y. Bülent Bakiler, Türkiye Gazetesi 26.8.1995). SUAT YALAZ; " Cumhuriyetimizin temel taşlarına kanlarını karıştıran Topal Osman Ağa gibi bir kahraman torunları olmakla övünmekle çok haklısınız. Sizlere gıpta ediyorum. Eminim vatan tehlikeye düştüğünde bugün bile Giresun'dan daha nice Topal Osmanlar çıkacak ve ilk saflarda yerlerini alacaklardır. (Suat Yalaz'la söyleşi. Giresun dergisi Sayı 71).
ALTEMUR KILIÇ; "Topal Osman gerçek bir Anadolu yiğidi, gerçek bir kahramandır. Giresun'da civarında nesillerden nesillere geçecek bir efsanedir". EMİN ÇÖLAŞAN; " Bilirsiniz Pontus olayına ilk savaşı veren Giresunlu kahraman Topal Osman ve çetesi olmuştur. Pontus Rumlar uzun çabalardan sonra temizlenmiş, Topal Osman Mustafa Kemal Paşa'nın Ankara'da ki muhafızlığına getirilmiştir". (Emin Çölaşan Hürriyet, 25.8.1995)

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
KARNE ZAMANI
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30