Gazete Savaş | Yazarlar

Seçmenin Tercihi Ulaşılabilir Aday

30 Ocak 2019, 10:18

Türkiye ekonomisinin gidişatının kötü olması. Hükümetin tartışılır duruma soktuğu seçmenin düşünmeye geçtiği dönemde, seçmene temiz, kirlenmemiş aday üzerinden gidilmesi önemli görünmektedir.
- Hangi siyasi partiden seçilmiş olursa olsun, bütün Bulancaklılara ayrım yapmadan hizmet götüreceği ve bununla beraber işe alımda veya ihalelerde particilik yapılmayacağı teminat altında olmalıdır. Bulancak’ta ki uygulamalara bakalım ve ona göre siyaset aynasına bakmadan vicdan kanaatlerimize göre karar verelim. İşe alımda particilik var mı, halk arasında iki söylentilere göre araştırma yapalım var mı? Yok mu? Sonrası karar verelim.
- Seçmen profili iyi tahlil edilerek, yarısından fazlasının ortak değerleri öne çıkartılmalı ve bu değerlere sahip çıkılacağı teminat altında olmalıdır.
- Farklılıkların, ayrılıkların; ayrımcılığa konu edilemeyeceği taahhüt edilmelidir. Hizmette temel ayrımın zengin-fakir güçlü-güçsüz, küçük-büyük, yandaş-muhalif tanımlamalarına göre değil, hak eden, hak etmeyen, doğru-yanlış şeklinde olacağı, zayıfın güçsüzün dezavantajlının, az olanın, ihtiyacı olanın pozitif ayrımcılık ile sosyal adalet hedefini gözetileceği teminat altında olmalıdır.
- Aday olunan ilin tarihini, coğrafyasını, kültürünün, mimarisine dayalı olarak “kent vizyonunu” tanımlamak gerekmektedir. Kent vizyonu toplumun bütün aktörlerinde heyecan uyandırmalı, aktif katılma teşvik edilmeli ve aday bu vizyona ulaşmak için doğru kişi olarak göstermelidir.
- Kentin temel sorunları (Planlama, yeşil alan, çöp, hava kirliliği, atıklar, sanayileşme, toplu ulaşım, yasa dışı yerleşimler, denetim v.b.)analiz edilip, çözüm yolları söz verilmelidir.
- Kentin bölge ve ülke ekonomisi içinde ki sıralamasının olumlu yönde yükselmesi için hedefler koyulmalıdır.
- Kentin fiziksel, coğrafi, iklimsel, tarihi, insan gücü yer altı ve yer üstü zenginliklerinin değerlendirilmesine ilişkin projeler olmalıdır.
- Kırsal nüfusun ihtiyaç ve beklentileri önemsenmelidir.
- Çiftçi, esnaf, sanatkâr, zanaatkâr, tüccar, işçi, memur kesimlerine yönelik özel mesajlar üretilmelidir.
- Mesleki eğitim, beceri kazanma ve girişimcilik desteklenmelidir.
En üzücü olanı, insan kayırma, liyakati, ehliyeti, bir taraf atma “köle” arama. Bizim isyanımız bunadır. Aklıselim düşünenlerinde isyanları bunadır.
Yanlışa yanlış diyebilenler iktidar için büyük nimettir.
Gazetecilik, köşe yazarlığı hep tenkit işidir. Hep muhalif görürler, muhalifi başka türlü anlamayalım. Gazeteci yazar, doğru bildiği yolda yürümelidir. “Doğru yol dediğinde ister istemez icraatı tenkit ediyorsunuz. Kendinize göre kıyaslıyor, yanlışları görüyor, yazıyor ve söylüyorsunuz.
AK Parti içinde yeniden milletvekili yapılmadığı için mi konuşuyor bilmiyoruz ama itiraz edilmeyecek sözleri olduğunu kabul etmeliyiz. Metin Külünk’ten bahsediyoruz. Yanlışa yanlış diyor;
“Cemaatler, sivil yapılar devlete dahil olmalı müdahil olmamalı. Devleti ele geçirme mantığı ile hareket etmemeli. Bugün çok ciddi bir zihin ve eylem ahlakı problemimiz var. İdealist bir devlet adamı yetiştirmemiz lazım. İnsanlar grup üzerinden yetişip hareket ederse oraya gittiği yerde topluma göre değil, geldiği yere göre hareket eder. Bu yapı üzerinden konuşmalıyız. Bütün cemaatler mevziisine çekilmelidir. Böyle yazıyor, ulusal basında çıkan açıklamasında.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30