Gazete Savaş | Yazarlar

Sepet Ateş Aldı Yanıyor!..

29 Ocak 2019, 11:55

Markette birkaç kahvaltılık ürün alıp kasaya gidiyorsunuz, 60-70 TL tutuyor.
Pazara gidip 'sebze, meyve alayım' diyorsunuz fiyatlar ateş pahası. Geçtiğimiz yıl kilosu 4-5 lira olan meyve ve sebzeler şu anda 10-12 lirayı geçti. Lezzet yok, kalite yok. İhracata en güzel ürünler ayrılırken, iç pazara yurt dışına gönderilmeyen ikinci sınıf ürünler sürülüyor.
Benzine her sabah yeni bir zam geliyor.
İşiniz hastaneye mi düştü mü, yandınız! Aylar sonraya randevu veriliyor, mecbur özel hastanenin yolunu tutuyorsunuz. Muayene ücreti, test derken en kötü 200 TL ödüyorsunuz. Daha bitmedi bir sürü ilaç yazılıyor. O eczane, bu eczane derken, hastalık daha da artıyor. İlacın ne kendisi ne de muadili bulunuyor. Bulabildiğiniz ilaçlar da aşırı pahalı.
Eczacılar dertli, vatandaş çaresiz. Sağlık Bakanlığı'ndan doğru düzgün bir açıklama gelmiyor.
Enflasyon oranlarının resmî açıklamalarda yüzde 24'lerde olduğu ileri sürülüyor. Ama marketteki durum bambaşka. FOX haberlerde önemli bir araştırmaya imza atarak tabloyu muhabirleri büyük illerden sebzelerin fiyatlarını canlı olarak tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Yine Haber Türk’te marketlerde ki 25 temel ürünü esas alarak 2017 ve 2018 fiyatlarını kıyasladı. Tam yüzde 70’lik bir artış ortaya çıktı. Evet, tam yüzde 70.. canlı yayında.
Fiyatları kıyaslanan bazı ürünler şu şekilde; Tuvalet kağıdı, havlu kağıt, çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, bulaşık tableti, sıvı sabun, şampuan, tereyağı, yumurta, süt, peynir, tavuk bonfile, tavuk kanat, tavuk pirzola, köftelik kıyma, ayçiçek ve zeytinyağı, kola, çay, pirinç, fasulye...
Kısacası olmazsa olmazlarımız, temel ihtiyaçlarımız... AKP'nin, en büyük vaadi ekonomiydi ve her zaman ekonomi politikalarıyla övündüler. Ama son dönemdeki tabloda ekonominin lafı dahi edilmiyor. "ABD, marketler, aracılar, stokçular" denilerek konu ciddiyetten uzak bir şekilde dağıtılmak isteniyor.
Yılların taşıma firması Pamukkale'nin iflası ise örnekten tümevarım yapmak için son derece çarpıcı. Bu seferki kriz tüm ekonomik sınıfları vurmuş durumda. Marka değeri yüksek firmalar bir bir iflas ediyor.
Nereye gidecek?
Artık bu soruyu daha net sormamız gerekiyor. Tank palet fabrikası, şeker fabrikası bile özelleşip birçok gıda ürününde dışa bağımlı hale geldik. Bereketli topraklarımızdan çıkan en güzel ürünler ihraç ediliyor. İç piyasaya, yani bizlere kalitesiz ikinci sınıf ürünler bırakılıyor.Ama fiyatlar birinci kalitenin 2-3 katı.Böyle bir ekonomi modelinde toplumsal refahtan nasıl bahsedebiliriz?
Yerel seçim günü olan 31 Mart’a kadar herşey toz pembe olarak gösterilmeye çalışılıyor. Peki gerçek ne?
1 Nisan gününden itibaren ulusça nisan şakalarına değil, acı sürprizlere hazır olmamız gerekiyor!
Uluslararası kuruluşlar, 2019’unTürkiye için kayıp bir olacağını açıkladı. IMF, standart Poor’s, Moody’s ve Fitch.. Hepsi de 2019’da Türkiye ekonomisinde daralma bekliyor. Daralma işsizlik ve sıkıntıların büyümesi demektir.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
KARNE ZAMANI
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30