Gazete Savaş | Yazarlar

Şehit Düştük, Fakat Biz Temiz Bir Vatan Bıraktık!

28 Ocak 2019, 10:09

Afyon – Ankara karayolunun 22. Km’sinde ve İscehisar mevkiindeki “Giresunlular Şehitliği” levhasını takip ederek, Doğanlar Köyü’ne geldiğinizde, Dedesivri Tepesi’ndeki şehitliğe ulaşırsınız. Burada millî kahramanlarımız Milis Yarbay Topal Osman’ın 47. Giresun Gönüllü Alayı’na mensup 15 şehidimizin mezarları bulunmaktadır. bunlardan geri alınmasında şehit düşmüştür. Tarih 27 ağustos 1922, Büyük Taarruz Harekâtının ikinci günü.
1964 yılında silah arkadaşlarının kabirlerini ziyaret eden kahramanımız Ahmet Halis Asal mezarlarımım bakımsız ve perişan halde bulunuşlarına çok üzülmüş ve bir vefa borcu olarak bizzat parasını kendi karşılamak suretiyle yeniden yaptırmıştır. Ölmeden önce kendisinin de silah arkadaşlarının yanına defnedilmesini vaziyet eden kahramanımız mezar kitabesine bizzat kendisinin kaleme aldığı şu ifadelerin yazılmasını da istemiştir.
Bu cephede savaştık
Yunanı geri attık
Şehit düştük, fakat biz
Temiz bir vatan bıraktık
Selam Ayşe kadına
Selam Kara Fatma’ya
Selam bu düşmanı
Yurdumuzdan kovana
Ahmet Halis Asal
Giresun; Türk İstiklal Savaşı’na masraflarını bizzat karşılayarak ve teçhiz ederek iki gönüllü alayı ile katılan yegâne vilayettir. Bunlardan birisi 42. Alaydır ve komutanı İstanbul’daki Pangaltı Harbiye Mektebi’nden 1901’de mezun olduktan sonra bütün hayatı Balkan Dağları’ndan çetelerle mücadele, Doğu Cephesinin bütün safhalarında kahramanlıklarla dolu olan Türkçü yazar Tirebolu Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’dır.
Binbaşı Alpaslan Sakarya Meydan Muharebesi en kritik safhasını olan Mangal Dağı savaşlarında alayının çoğunluğu ile birlikte şehadet şerbetini içmiştir. Tirebolu Hükümet Konağı yanında bir büstü vardır.
47. Alayın komutanı ise Milis Yarbay Topal Osman’dır. Namı diyar Osman Ağa Merhum Topal Osman, çok genç yaşta birkaç arkadaşıyla birlikte Balkan Harbi’ne Çatalca muharebelerinde yaralanmış ve topal kalmıştır. Birinci Dünya Harbi’nde Ruslara karşı sahil Cephesi’nde yararlılıklar göstermiştir. Bilahare, Karadeniz Bölgesi’nde Rum – Ermeni çetelerine karşı Türk halkının hamiliği görevini gönüllü olarak yürütmüştür. Atatürk’ün emrine giren komutasındaki 47. Giresun Gönüllü Alayı ile Sakarya ile Sakarya muharebeleri ile Büyük Taarruz Harekatı’na katılan Topal Osman, Atatürk’ün muhafızlığı görevini de üstlenmiştir. Üstün memleket sevgisi ve Atatürk’e bağlılığından dolayı, bir öldürme olayına karıştığı iddia edilmiş bir müsademe vurularak öldürülmüş ve TBMM’nce idama mahkûm edilmiştir. Milletimiz kendisini milli kahraman mezarı, Atatürk’ün emriyle Giresun Kalesi’nde ki bugün ki mezarına nakledilmiştir.
Şehit düştük, fakat biz
Temiz bir vatan bıraktık
Burada duralım ve bir vicdan muhasebesinden sonra samimi olarak kendimize soralım: Biz çocuklarımıza “temiz bir vatan” bırakabilecek miyiz?”
Bin yıldan beri beraber yaşadığımız ekmeğimizi paylaştığımız, kız alıp verdiğimiz din ve kültür birliğimizin kemikleşmiş olduğu Kürt kardeşlerimiz AB ve ABD’nin hedefi haline getirilmiştir. Milli birlik ve bütünlüğümüzü, tehlikeye atacak şekilde kışkırtılmaktadırlar. Bazı gizli güçlerde onlarla işbirliği yapmaktadırlar. Ama Kürt kardeşlerimiz bu oyuna gelmeyecekleri. Sağduyulu hareket edecekleri en büyük güvence kaynağımızdır.
Şehit kanlarıyla sulanmış olan bu vatanda yabancılara toprak satışlarımız, satılan topraklarda bir müddet sonra yerleşen Yunanlılar, Ermeniler, Yahudiler, İngilizler, Almanlar, İtalyanlar bu topraklar üzerindeki egemenliğimiz konusunda bize ortak olmayacaklar mıdır? Birinci Dünya Harbinde düşmanlarımızla işbirliği yapan Türk askerini arkadan vuran ve ana karnındaki bebeleri süngüleyen kimlerdi? Bugün Filistin halkının başına gelenler, toprak satışlarından kaynaklanmadı mı?
Papazların el birliği ile 1822 yılında kurulan ve kurulduğu yıldan itibaren 9 kat büyümüş olan Yunanistan, AB ve ABD destekleriyle daha da büyüyecek ( Ermenistan’ı da unutmamak gerekir.) ve Türkiye’nin küçülme planı AB ve ABD planları da budur.
Ben şahsen “çocuklarımıza temiz bir vatan bırakmamız” konusunda endişeli bulunmaktayım.
Ey Türkiye’yi yönetenler, siz ne dersiniz, çocuklarıma temiz bir vatan bırakabilecek miyiz?

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30