Gazete Savaş | Yazarlar

Giresun Şehitlikleri Cumhuriyetin Kuruluş Belgesidir.

27 Ocak 2019, 12:47

Türkiye’de il dışında şehitliğe sahip tek il Giresun’dur. Giresun şehitliği, Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesini, Doğanlar köyü Dedesivri tepesinde bulunmaktadır. İstiklal savaşının en sert geçen bölgelerinden olan ve Giresun 47. Gönüllü Alayını aldığı emir üzerine tepeyi ele geçirirken, çarpışmalarda şehit verdiği “Dedesivri” tepesindeki Giresun Şehitliğinde 14 şehit ve 1 gazimiz olmak üzere 15 kahraman Giresunlu yatmaktadır. Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu’da milli mücadeleyi ayakta tutan savaştır. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kaybedilmesi halinde düşman orduları Ankara’ya girecek, Ankara Hükümetinin kalbini ele geçirecekti. Nitekim bu durum öylesine ihtimal dahilinde görülüyordu ki Kütahya - Eskişehir Muharebesinin kaybedilmesinin ardından Ankara boşaltılmaya başlanmıştı. 5 Ağustos 1921 tarihinde Gazi Mustafa Kemal, TBMM’den tüm yetkileri alıp, başkomutan olmuştur. 100 km uzunluğunda ve 20 km. derinliğinde bir cephe gerçekleşti. Sakarya Meydan Muharebesinin gelecek nesillere aktarılması bir gerekliliktir. O zaferde canlarını veren Mehmetçikler unutulmamalıydı. 87 yıl sonra Ankara’nın Polatlı ilçesinde Türkiye’nin en büyük Mehmetçik anıtı yapıldı. Anıtın açılışında, dönemin genelkurmay başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Sakarya Meydan Muharebesinin önemini anlatırken şu cümlelere yer verdi; “Sakarya Meydan Savaşına katılan subay ve astsubayların yüzde 80’i erbaş ve erlerin yüzde 60’ı şehit oldu ya da yaralandı. SAVAŞA KATILAN GİRESUN 42. ALAYIN BÜTÜN KOMUTANLARI ŞEHİT OLDUĞU İÇİN ALAYIN KOMUTASINI BİR YEDEK SUBAY ÜSTLENDİ. Savaşın önemini bir kez daha vurgulayan genelkurmay başkanının açıklamasında, 42. Alay Giresun Alayından söz etmesi üzerinde durulması gereken bir olaydır. 42. Alay Giresun’un yetiştirdiği büyük askerlerden şehit Binbaşı Hüseyin Avni Bey’in Sakaryada, Mangal tepenin geri alınması muharebelerine katılmış, Mangal tepe, Taşlı tepe ve Gökgözle Yunan askerleri ile göğüs göğüse savaşmıştır. “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır.” O sathı bütün vatandır. Emrini veren Gazi Mustafa Kemal, genelkurmay başkanı İsmet paşa izin iletmişti. Emir cephedeki subaylara ulaşınca 42. Alay komutanı Hüseyin Avni Bey, emri okudu ve alayın subaylarını topladı. Sonra ayağa kalktı; “BEYLER! Bu savaş öyle bir savaş olacak ki, çünkü bu savaş fetih, yağma savaşı değil vatan savaşı. Hiçbir hatayı affetmeye hakkımız olmadığı bir savaş, komutanlarımız izin vermedikçe öleceğiz, geri çekilmeyeceğiz. Askere örnek olacağız, çocuklarımıza para, pul, mülk değil, milleti için şehit ya da gazi olmuş, namuslu bir askerin çocukları olmanın şerefini bırakacağız.O emri verdikten sonra askerlerin önünde savaşıp şehit olan Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında bayrağı en önde, Giresunlu gönüllülerle taşıyan çılgın Türklerden biridir.
GİRESUN BELEDİYE BAŞKANININ ÇALIŞMALARIYLA BİNBAŞI H. AVNİ ALPASLAN VE 50 MİLLİ MÜCADELE ŞEHİDİNİN MEZARI BULUNDU.
Giresun 42. Alay komutanı Milli Mücadele Kahramanı Alpaslan’ın mezar yeri başta olmak üzere Giresun Alayının da mezar yerleri tespit edilememişti. Haymana bölgesindeki bazı bölge halkı mezarların kendi köylerinde olduğunu iddia etmesi üzerine Giresun Belediye Başkanı, Giresun Belediyesi’nden görevlendirdiği personelleriyle başta Binbaşı H. Avni Bey’in mezar yerini tespit etmeyi başardılar. Ulusal basına açıklama yapan Başkan Aksu; 50 milli mücadele şehidinin mezarı bulundu. Milli Mücadele Kahramanlarından Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ın yer aldığı 50 Giresunlu şehide ait mezarının Ankara’nın Haymena ilçesinde olduğunu ifade eden Aksu; “Bu şehitlerimizden 21’nin ismi belirlendi. Belirlenen mezarlardan biriside şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’a ait. Uzun zamandır bulunduğu alanı koruma altına alındığını dile getiren Aksu; “Belediye olarak Giresunlu şehitlerimiz için anıt yapılmasını sağlayacağız. “ diye konuştu.
GİRESUN’UN 2. MİLLİ MÜCADELE ŞEHİTLİĞİ, ŞEHİTLERİMİZİ İÇİN VE GELECEK NESİLLERE GRUR VERECEK, ONLARIN KAHRAMANLIKLARINA LAYIK BİR ANIT OLMALIDIR.
Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan ve toplam 50 Giresunlu şehit için Haymana Medrese Mahalle de, 42. Alay komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan komutasındaki alaydan sağ kalan 84.kişiydi. Ayrıca yine Giresun 47. Alaydan da 285 asker sağ kalmıştı. U durum itibariyle Türkiye’de Giresunlular, il dışında 2. İstiklal Savaşı Şehitliğine Afyon – İsçehisar Şehitliğinden sonra HAYMANA’da kavuşacaklar. Bugün bizler, hür ve bağımsız bir ülke isek, bu şehitlerin sayesinde bugünlere geldik. Onlar için ne yapsak azdır. ŞANLARINA LAYIK BİR ŞEHİLİK YAPILMALIDIR. Canlarını verdiler, düşmana adım attırmadılar. Düşmanı geri püskürttüler. Nur içinde yatsınlar. Aziz ruhları önünde eğiliyoruz.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30