Gazete Savaş | Yazarlar

Kutsal Vatan Toprağı İçin Ölürüz

21 Ocak 2019, 15:16

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin onuncu yıl kutlama nutkunda; “ Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde Yüksek Türk Kültürü ve Türk kahramanlığı vardır.” Demiştir.
Yüksek Türk kültürü ve kahramanlığı kutsal kavramlardır. Temelinde bu topraklar için tarih içinde yüzbinlerce şehidin kanıyla sulanarak bu yurt, vatan yapılmıştır.
Bu topraklar üzerinde Atatürk’ün öncülüğünde ki Kurtuluş Savaşı olmasaydı bugün bu topraklarda kimler olacaktı? Bu ezanlar ki şahadetler dinin temeli ebedi durumun üstünde benim inlemeli” diyordu, Mehmet Akif. 1 Dünya Savaşı'ndan sonra batılı emperyalistler ülkemizi işgal etmiş bu kutsal topraklar üzerinde ecdat emaneti topraklarımız üzerinde Ermenistan, Pontus, kürdistan gibi devletler kurmayı planlıyordu. Bir kısmı da Yunanlılara harita üzerinde verilmişti. Ordumuzun silahları elinden alınmış şehirlerimiz düşman çizmesi altında inliyordu.
İşte bu işkence başkaldırmak ülkemizi batılı emperyalistlerin çizmesinden kurtarmak için Mustafa Kemal Paşa harekete geçiyor ve 3. Ordu müfettişi görevi ile 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkıyor. Bundan sonrasını hatırlayan dedelerimizden dinlediklerim izi hatırlayın. Halkımızın çarığı bile yok iken binecek atı kalmamış, askerin elbisesi yok iken, lime lime olmuş elbiseleri ile yıkılmıyor düşmana karşı ordular hazırlıyor gönüllü görev alıyorlardı. Kurtuluş savaşı Çanakkale Savaşı'ndan bile güç şartlarda daha derin yoksulluklar içinde başarıyı ulaştırılmıştır. Ayağı çıplak askerimiz düşmanla mücadele ederken dönemin gereçleri asıl düşman olarak onun karşısına dikiliyor. Padişah Vahdettin'in adamları Mustafa Kemal ve arkadaşlarının vatan haini ilan ediyorlar. Padişahın din adamı Dürrizade Abdullah 5 Nisan 1920'de yayınladığı fetva ile Atatürk ve arkadaşlarını vatan haini ilan ediyor ve bunların topluca öldürülmelerinin İslam dininin emri gibi gösteriyordu. Padişah Vahdettin’in kumandanlarından Ahmet Anzavur işgalci düşmanları bırakmış milli kuvvetlere saldırıyor, bunu da dinin emri gibi gösteriyordu.
Padişah Vahdettin bununla yetinmiyor İstanbul'da bir askeri mahkeme kuruyordu. Kürt Mustafa divanı denilen bu mahkeme Mustafa Kemal Paşa, Ali Fuat Paşa, Halide Edip Adıvar, Adnan Adıvar, Kara Vasıf Bey, Alfred Rüstem, İsmet Paşa, Bekir Sami, Rıza Nur, Fahrettin Altay, Yusuf Kemal Tengirşenk, Celalettin Arif Bey, Ankara müftüsü Mehmet Rıfat Börekçi gibi Kuvayı milliye önderlerini idama mahkum ediyor ve mallarına el koyduruyordu. Padişah yandaşı ve işbirlikçisi gericiler düşmanla savaşmak yerine Bandırma, Gönen, Susurluk, Karacabey, Biga, İzmit, Adapazarı, Düzce, Hendek, Bolu, Gerede, Kadınhan, Karaman, Çivril, Seydişehir, Beyşehir, Koçhisar, Yozgat, Yenihan, Boğazlıyan, Zile, Erbaa, Çorum, Ümraniye, Refahiye, Zara, Hafik, Viranşehir bölgelerinde Türk ordusuna karşı silaha sarılıyorlar.
Yani millet canı derdindeyken bugün olduğu gibi o dönemin gericileri askeri arkadan vuruyorlar. İşte bu yüzdendir ki Batı Cephesi’nin Muzaffer komutanı İsmet Paşa; Kurtuluş savaşı yıllarını anlatırken "biz o sıralar gericiler den çektiğimizi düşmandan çekmedik" demiştir.
Şimdi torunları sahnede, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları içimizdeki hainleri de bozguna uğratarak ülkemizi kurtardıktan sonra bugünkü devletimizi yani Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdular. Bu Cumhuriyetin temelinde laikliği, sivil hukuku, aklı, bilimsel eğitim ve çağdaşları yerleştirdiler. Vatan, toprakları çok güç şartlar altında kurtarıldı. Babaannem anlatırdı; kardeşi abi Muharrem Giresun olayında gönlünü savaşırken cephe de Batı cephesi komutanı İsmet Paşa Giresun alay ile teftihş ederken ağabeyini ekmek torbasına bakar ve içi boş söyle konuşur ağabeyini; Sizin gibi cesur kahramanlarla İstiklal Savaşı’nı kazanacağız diye konuşur. Abim Dumlupınar’da süngü Savaşı’na katılmış ve sağ olarak dönenlerden diye konuşurdu. Bu vatan böyle güç şartlar içerisinde kurtarıldı. Mustafa Kemal ,”Hayatta en gerçek kılavuz ilimdir” sözüyle halkımıza boş inançlara kapılmamalarını vasiyet etti. Halkımızın kafasını boş inançlar ile doldurarak onları koyun gibi gütmeye kalkışanlar Bu yüzden Mustafa Kemal'e karşıdırlar. Bu yüzden padişah Vahdettin’in kahraman gibi göstermeye çalışırlar. Milletimiz artık yeni 19 Mayıs ruhu ile tarihte yüzleri belli olan ve en karanlık günlerde bu milleti arkadan vurmak isteyen engellilere karşı sesini yükseltmek zorunda ve yükseltmelidir. Türkiye cumhuriyeti Devleti'nin sonsuza kadar korumalıyız ki o da bizi korusun. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır “Ne mutlu Türk'üm diyene.”

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30