Gazete Savaş | Yazarlar

Arnavutluk İsyanının Bastırılmasında Giresun Gönüllü Kahramanlığı

16 Ocak 2019, 17:08

Osmanlı devleti döneminde de Giresunlular Gönüllü taburlarla alaylarla, kendi temin ettikleri silahları ile vatanları için gönüllü olarak cephelere koşmuşlardır.
Bu örnek durum Türk tarihinde, dünya tarihinde yalnız Giresunluların gönüllü kahramanlıklarında rastlanılmaktadır. Bu vatanseverlikleri Osmanlı devletinin Arnavutluk eyaletimizde isyan çıkan isyanı bastırmak için Giresun’dan bir tabur gönüllü asker istenmesi olayıdır. Tabur savaşa hazır şekilde gönüllülerce hazırlandı ve Gönüllü Giresun uşakları asker elbiselerini giydiler.
Elbiseler haki renkte olduğu için aynı renkte kumaş alıp, terziye başlarına başlık diktirdiler. Bu gönüllü Giresun taburu hep başlıklı idi. Giresun Gönüllüleri Garnizonun bahçesinden çıkarken yeni beşli mavzerler silahlar ilk defa olmak üzere Giresun uşaklarına dağıtıldı.
1326-1910 senesinin ilk bahar aylarından biri idi. Asker içtima yaptıktan sonra kışladan hareket edip yola koyuldular. Kalabalık bir insan kitlesi arasında Gönüllü tabur iskeleye gittiler ve uşaklar vapura girdiler.
Bu tabur Samsun livası olarak yola çıkmıştı. Vapur Giresun’dan kalktıktan sonra Samsu’a uğradı. Fakat bu taburlarımıza Samsun hiç karışmadı. Vapur Samsun’dan hareketle İstanbul’a oradan da doğru selanik’e gitti. Tabur Selanik rıhtımına çıkarken Selkanikliler taburumuzu çılgınca alkışladırlar. Gönüllü taburumuz çok büyük sıcak bir karşılamayı karşısında buldu. Başkaca Gönüllü tabur katılımı yoktu.
Giresun Gönüllü Uşakları buradan Arnavutluk’a yürüdüler. İsyancı Arnavutlukların isyanları bastırıldı. Silahları toplandı. Yapılan çarpışmalarda Giresun uşakları hiç zaiyat vermediler. Yalnız Giresun’un Alınyona köyünden Uzunoğlu Tahir kolundan yaralandı.
Bundan sonra Giresun uşakları Manastır’a geçti ve Resne’ye uğradılar. Bu harekata 15 tabur iştirak ediyordu. Bu taburların en önünde Giresun Gönüllü taburu bulunuyordu. Taburların her gittiği yerde de, Giresun taburu başlıklı olarak en önde gittiğinden halk Giresun taburunu çılgınca alkışlıyordu.
Balkanlarda siyasi hava düzeldikten sonra yetmiş bin mevcutlu Osmanlı ordusu büyük bir manevra yaptı. Harbiye Nazırı, MAHMUT ŞEVKET PAŞA, GİRESUN TABURUNUN BAŞINDA DURDU. VE YANINDA Kİ SUBAYIN ELİNDE SARILI DURAN SANCAĞI ÇIKARIP, “GİRESUN TABURUNUN ÖNÜNE DİKTİ” VE “GİRESUNLU KAHRAMANALRI, YİĞİTLER, BU SANCAK SİZİN HAKKINIZDIR” diyerek GİRESUN TABURUNUN KAHRAMANLIĞINI TEBRİK ETTİ.
Giresun Gönüllü taburunu, Arnavutluk isyanında Harbiye Nazırlığı’nca görevlendirilip giderken, “Bezmi Alem” vapuru götürmüştü. Giresun Gönüllü taburu görevini başarı ile yerine getirip geri dönerken başka bir vapurlarla geri gelecekti. Fakat İstanbul’da “Bezmi Alem” vapuru süvarisi, taburumuz için, BU KAHRAMAN YİĞİTLERİ BEN GETİRDİM. YİNE BU KAHRAMANLARI BEN GÖTÜRECEĞİM diye bir süre mücadelesini yapıyor. Kahramanlar topluluğu taburumuz terhis olup, verilen vatan görevini yerine getirip geri dönerken Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa’nın yalnız Giresun Taburu’na verdiği Sancağı da Giresun’a getirmişlerdir. “BU SANCAK GİRESUN SEYYİDİ VAKKAS” namı ile anılan Kale Mahallesindeki şehidin Türbesinde muhafaza edilmektedir.
Birinci Cihan Harbi çıkışı ile yine Fevzi Çakmak’ın Giresun’dan talep ettiği gönüllü asker için teşekkür eden 94. Giresun Gönüllü Alayı’yla bu sancak 1914 senesinde bu alaya teslim edilerek, Sarıkamış Çevirme Harekatına katılmıştır.
Bu gönüllü alayımız komutanıda Sakarya Meydan Muharebesinde Şehit olan Giresun- Tirebolu’lu Binbaşı H.Avni Alpaslan’dı. Bu alayımızda görevindeki başarılarından dolayı alayın 94.isminden dolayı 94 tepesi ve bölgedeki mahalleler de Şehit Binbaşı “Alpaslan” ismi verilmiştir. (Kaynak: Şair Mehmet Şakir Sarı Bayraktaroğlu. S.225-226)
Not: Gazetemiz okuyucularının talepleri üzerine bu konuları araştırıp gündeme getirip yazıyorz. Okuyucularımız teşekkürlerini sunuyorlar. Bizler yerel gazete olarak, Giresun’un ve ilçelerinin her yönüyle tarihteki yaşanmış olaylarını, kültür, müzik ve coğrafi yönüyle de tanıtımına yer veriyoruz. Basın olarak görevimizi yapıyoruz.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
KARNE ZAMANI
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30