301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 17:15
 
Üretmeden Tüketenler ya Asalaktır ya da Sömürgen
DOÇ.DR.Hatem TÜRK
hatemturk@hotmail.com
 
 
Üniversite üniversiteyse üretim üssü olacak, dedik. Ama binalar üretmez. Binaları dolduran insanların sorumlu olması gerekir. Hatta sadece kendi kurumundan değil toplumun tamamından sorumlu olmalıdır öğretmen. Zira kendisini yöneteni de yetiştirendir o. Öğretmen sorumluluğunu başka derslere bırakarak konumuza, üretim anlayışına dönelim. 
 
Üretmemek, tehlikeler zincirinin birinci halkasıdır. Zira herkesin yaşaması gerekiyorsa üretmeyen kişi yaşamak için başka yollara başvuracaktır. Bu da sömürüyü doğurur. O zaman da insanlar arasındaki eşitlik makasının giderek artmasına neden olur. Ve bu durum ezen ezilen noktasına kadar gider. O halde üniversiteye gelen herkes öncelikle üretim tüketim ilgisini düşünecek ve kendisini bir yere konumlandıracak. 
 
Şimdi ne üreteceğiz ve nasıl üreteceğiz sorusunun cevabına gelebiliriz. Her insanın sosyal çevresi ve doğası gereği bazı işlere daha yatkın olduğu bir gerçektir. Fındık bölgesinde doğup büyüyen herkes bu alanda aynı şekilde başarılı olmak zorunda değilse de en azından insanlar arasında bu oran daha yüksektir. Buna yatkın olmayansa fiziksel ve ruhsal olarak mutlaka başka bir işe yatkındır. O zaman kişi kendisine en yakın gördü-ğü işe doğru koşmalıdır. Ve çalıştığı işin kendine yakın bulduğu alanını tercih etmelidir. Önemli olan kişinin huzurlu bir ortamda üretme isteği içinde olmasıdır. Bu durumda bir sorun daha ortaya çıkıyor. Huzurlu ortamda çalışmak. İnsanla-rın yeterince üretim yapmadığı toplumlarda huzurlu çalışma ortamı bulmak zordur. Çünkü yeterince üretmeyenler yani tembeller, toplumun ayrık otları gibi üretimin önündeki engellerdir.
 
Tembellerin tek zararı kendilerine değildir. Öncelikle zamanını üreterek geçirenlere karşı düşmanca bakar ve ondan rahatsızlık duyar. Çünkü aynı ortamda çalışıyor ve aynı işi yapıp aynı ücreti alıyorsa birileri ortadaki adaletsizliği görerek bu durumu düzeltmeye çalışacaktır. Tembel insan, huzurunun bozulmasını istemez. Çalışan herkes-ten rahatsızlık duyar. Başlarda onları engellemeye uğraşsa da muvaffak olamayınca bu sefer onların ayaklarını kaydırmaya çabalar. Kendisinin işi artık gayrimeşru yollardır. Bunun için daha fazlasını yapar ve daha etkin konumlar ele geçirmeye çalışır. Yetkili olması gerekir ki emekle çıkamadığı merdivenleri başka şekilde çıksın. Bu arada yalan söyler, başka kılıklara girer, dalkavukluk eder, arada sırada maskara da olsa daima yukarıda kalmak için bunu sorun etmez. Onurundan vaz geçmek zor olmaz ama makamından geçmeye asla tahammül edemez zira hesap vermekten korkar. Bu yüzden hemen her dönemde birilerine yamanma yeteneğini olabilecek en etkili şekilde kullanır. 
 
Sosyal medya araçlarına çok önem verir ki kullanmak gerektiğinde anlık olarak kendini gösterir. Burası onun için kendini pazarlama yeridir. Bütün gücünü gösterir burada. Toplumsal psikolojiye göre hareket eder. Belirli gün ve haftalara uygun olarak paylaşımlar yapar. Kendisini yukarıda tutacak kişilerin gözleri önünden gitmez. Böylece görünürde her dönem rahattır. Ama aslında son derece tedirgindir çünkü zamanın bir anda değişmesinden korkar. Zaman yavaş yavaş değişince o da yeni kabuklara bürünmekten çekinmez. Bunlar toplumsal nabızları iyi tuttukları için ve her daim olmaları gereken yerde olduklarından, yazık ki, insanlar çoğunlukla onlara değer atfeder.  
 
Oysa çalışan insan işine gömülü olduğundan kitlelerce bilinmez, görülmez. Hatta tembel kişilerin tanıttığı şekliyle bilinirler. Örneğin, bu adam çok çalışıyor, çok üretiyor ama hırsızdır, arsızdır, şöyledir, böyledir. Bu adam çok yazıyor ama yazdıkları işe yaramaz. Falan kişi dedi ki vs.
 
Dinleyenler de demez ki, e cancağızım senin yazdığını görseydik bir de? Sen ne ürettin? Sen hangi bilgi birikimiyle adamı karalıyorsun?
 
Kötü örneklerin çokluğu, hatta çoğunlukta olması iyinin olmadığı anlamına gelmez. Kalıcı olan üretimdir. Nihayet güneş balçıkla sıvanmaz. Üreten insanın onuru vardır. Bu gün değilse yarın, burada değilse başka bir köyde hakkı teslim edilir. Onu sevmeyenler, arkasından iş çevirseler de yüzüne gülerler. Çalışan kişi her şeyi bilse de onurunu kaybetmiş insanın kaybedeceği şeyi kalmadığından tebessümle yetinir. 
 
Etiketler: Üretmeden, Tüketenler, ya, Asalaktır, ya, da, Sömürgen,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 15.06.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı