301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 15:11
 
Üniversite ve Şehir Kaynaşması
DOÇ.DR.Hatem TÜRK
hatemturk@hotmail.com
 
 

     Bir üniversite sadece mensupları için kurulmaz. Üniversite bir meşaledir ki ondan en çok öğrenciler geleceklerini aydınlatır belki ama o bundan daha fazlasıdır. Okul, aydınlanmanın merkezidir. Orada yarınları kolaylaştıracak bilimsel buluşlar olduğu gibi bu günü güzelleştirecek çalışmalar da olur. Üniversite her daim çevresine güzellikler sunar, sunmalıdır. Ancak bu güzelliklerin temeli eleştirel düşünceden çıkmalıdır. Yani her kurumdan çok üniversite eleştiriye açık olmalı ve bunu yönetmelidir. Her şeyden önce çevresini aydınlatması beklenen üniversitenin bulunduğu şehre kayıtsız kalması düşünülemez. Şehrin üniversiteye hürmeti gerektiği kadar üniversitenin de şehre ilgiyle bakması gerekir.

Şehir, üniversiteyi yeterince anlayamamış olabilir. Etütler, deneyler, sorgulamalar, istatistikler yapması gereken kurum öncelikle üniversitedir. O halde üniversitenin her durumda şehri kazanma çabası içinde olması gerekir. Üniversite, kampüsü, personeli ve öğrencisiyle şehir için her şeyden önce bir ekmek kapısıdır. Bunun yanında hastane ve diğer kurumlarıyla şehir hayatını kolaylaştıran üniversiteler, aslında en çok da hoşgörü iklimini yerleştirmesi yönüyle değerlidir. 

İçinde bulunduğumuz kovit salgını süreci şehirler için üniversitelerin ekonomik değerini bir kez daha göstermiş oldu. Üniversite de karşılıklı eğitim öğretim hareketliliği olmadan işlerin rast gitmediğini acı tecrübeyle görmüş oldu. Yani durumdan kimse memnun değil. O halde her şeyden önce bu salgınla birlikte yaşamayı öğrenirken aynı zamanda her iki tarafın da kendini sorgulaması gerekir. Dünyayı güzelleştirecek basit bakış açıları üniversite ve şehir ilişkisini de düzene sokacaktır. Üniversite şehre, şehir üniversiteye saygı gösterip değer verecek. Her iki taraf da hoşgörüyle bakıp birbirine katkı sağlarsa herkes kazanır. Aksi halde,
• Öğrenciler huzursuz bir okulda okur. Geleceğe karamsar bakar.
• Öğrenciler, geleceklerini kuracakları bu şehirle barışık ayrılmazsa ömür boyu şehri olumsuz anarlar. Şehrin ülkedeki görünümü olumsuz olur.
• Kendilerine değer verilmeyen bir okulda ve şehir-de yaşayan hocalar, çalışma konsantrasyonlarını kaybeder.
• Üniversite idarecileri şehirle iş birliği olmadığı için okulu geliştiremez.
• Şehir sakinleri içindeki öğretmen, gazeteci, memur vb. gibi kendini geliştirmek isteyen hareketli insanlar üniversiteye şüpheyle bakıp kararsızlık yaşarlar. Oysa üniversitenin bilimsel gelişmele-rinden yararlanmak onların da hakkıdır.
• Üniversite odaklı iş yapmak isteyen esnafın yüzü düşer ve çelişkiler yaşar. Zira üniversite yönetiminin gelecekteki alacağı kararlara güvenemez.
• Kimse gelişmeyen üniversite öğrencisi, mensubu ve yöneticisi olmak istemez.
• Şehir halkı üniversite personeline saygı duymaz; üniversite üyesi şehre yüksekten bakar.

Öte yandan şehirle üniversitenin iş birliğinden herkes yararlanır. En çok da şehir sakinleri etraf-larının dünyanın her yerinden gelmiş insan çiçekleriyle dolu olduğunu görür. Her insan geldiği yerin güzelliklerini şehre taşıyarak buradan da güzelliklerle döner memleketine. Sonra ömür boyu bu şehrin gönüllü elçileri olurlar. 

Giresun Üniversitesi 30 000’den fazla öğrenci ve personeliyle şehrin en önemli güçlerinden biridir, olmalıdır. Her akademisyen şehre olan vefa duygusunu alanında çalışmalar yaparak göstermelidir. Her hocanın öğrenci yetiştirip bilgi ve görgüsünü geleceğe taşıma anlayışı olağandır. Bunun için lisanstan aldığı öğrenciye doktora yapıp bilim dünyasına kazandırması büyük onurdur. Öte yandan vaktinin bir kısmını da şehirdeki ilgililere ayırmalı birikiminden onların da yararlanması için gerekeni yapmalıdır.

 
Etiketler: Üniversite, ve, Şehir, Kaynaşması,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 15.06.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı