301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 14:00
 
Üniversite Ne Demektir..
DOÇ.DR.Hatem TÜRK
hatemturk@hotmail.com
 
 

Aydınlanmanın, özgür düşüncenin, hoş görünün, tartışmanın ve dış dünyanın tanındığı yer olarak üniversite, kampüstür. Sınırları olan, ulaşması zor, en yüksekte, hatta bir dağ başında olması gereken ayrıksı bir cumhuriyettir.

Üniversite, binaları, tesisleri, spor ve etkinlik alanları, barınma, beslenme, dinlenme, eğlenme ve ihtiyaç mekânlarıyla komplike bir yerleşkedir.

Üniversitenin yerleşkesi ya da içindeki tesisler herkesi hayran bırakan, gıpta ettiren ya da kıskanılan özgün bir evren olmalıdır. Burası mimarisi, tarzı, deneyselliği, gücü ve albenisiyle şaşırtıcı olmalıdır. Görenin gözlerini alamadığı, görmeyenin merak ettiği gizemli bir dünya olmalıdır üniversite.

İnsanların sadece görmek için gelebileceği tatmin edici ve sorgulatıcı bir kompozisyondur üniversite. 

Buraya girmek isteyenin çok çaba sarf etmesi,girenlerin de hakkını vermesi gereken yerdir.

Buranın hakkını vermek her şeyden önce bilim karşısında eğilmek demektir. Mütevazı olmak, çömelmek ve okumak demektir. Başı eğik olmak, gözlerini aşağılara kilitlemek, odaklanmak, sayı saymak, istatistik yapmak demektir.

Kitap okumayı salt zevk olarak görmeden bilginin en temel kaynağı olarak görmek ve pozitif düşünmek demektir.

Ne olursa olsun kitaba ve yazana saygı duymak, kıymetini bilmek, ilimin tecessüsten doğduğunu idrak etmek demektir.

Sabırlı olmak, defalarca denemek, bir daha denemek, günün her saatini okuyarak, uğraşarak ya da düşünerek geçirmek demektir. Bulduğuyla yetinmeden daha iyisi için ürettiğini halka verip onlar üzerinde deney yapmak ve daima daha iyisini yapmak demektir.

Öğrenme ve üretmenin tatmin ediciliğiyle yaşama alışkanlığını kazanmak demektir.

Üniversitenin hakkını vermek insanlar için çalışmak, kendini çevreyi aydınlatmaya adamak, halkın bir ihtiyacını gidermek, bir boşluğu doldurmak için yaşamak demektir.

Üniversitede bilim insanı olmak, bildiği her şeyi başta öğrencileri olmak üzere talep eden herkese vermek, bilgi cimrisi olmamak demektir.

Bilim insanı olmak her şeyden önce bilgiye ulaşma emeğini en iyi bilen kişi olarak bilgiyi ahlaki yollarla aramak demektir. Çalmamak, alanında daha önce çalışanları tanıyıp onların hakkını teslim etmek ve çalışmalarını öncenin üzerine kurmak demektir.

Bilim insanı olmak, başkalarının ürettiklerine saygı duymayı gerektirir. Haset etmeden yarışmacı bir tavırla daha iyisini araştırırken olanları ilmî çerçevede eleştirmeyi gerektirir. Bunu yaparken kendisinin de eleştirilebilir olduğunu bilmelidir bilim adamı.

Bilim insanı öz güven içinde olduğu gibi hayata ironik bakmayı da bilmelidir. Ne kadar yaparsa yapsın bir sonrakiyle birlikte yaptığının eskiyeceğini, kendisinin ve eserlerinin dünyanın teminatı olmadığını bilmelidir. Kendisi olmadan da üniversitenin yaşayacağını, derslerin bir şekilde yürüyeceğini bilmelidir bilim insanı.

Üniversite, hoşgörüyü, çalışma ve üretme bilincini yakalamış bireyleriyle başta çevresine ve dış dünyaya daima teklifler sunmalıdır. Kendi içinde tartışmacılığından taviz vermeden geniş kitlelerin inanç yapısı ve değerler düzenine saygı duyarak onlara uygun kullanım araçları geliştirmelidir. Halkın kültürel birikimlerini, dil, sanat ve edebiyatının derlemesini yapmalı, bunları zapt etmeli, analiz etmeli ve sosyolojik veriler sunmalıdır. Veriler ışığında geleceği aydınlatacak reçeteler ortaya koymalıdır. Üniversite, etrafına güven vermelidir.

Bizde durum nedir peki? Bunu, üniversitelerin yaptığı istatistiklere sormalı..

 
Etiketler: Üniversite, Ne, Demektir..,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 15.06.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı