301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 15:43
 
Üniversite Büyük Heyecan
DOÇ.DR.Hatem TÜRK
hatemturk@hotmail.com
 
 

İnsanların hayata hazırlanmasında son durak olan üniversitede çalışmanınbir onuru olduğu kadar da sorumluluğu var. Nasıl olmasın ki, aileler gözlerinin nuru çocuklarını her türlü sıkıntılardan sakınarak, onlara olabilecek en iyi eğitimi verir ve büyük sınavdan sonra onları yeni hayatlarına yolcu ederler. Gençlerin bu yolculuktaki en yakın şahitlerinden birisiniz. Karşılaştığınız insan kadar hikâyenin içindesiniz. Bir genç, kreş ve anaokulunu saymazsak 12 yıl boyunca onlarca öğretmenden ders alıp pek çok hayal değiştirdikten sonra son karar olarak bir üniversitenin bir bölümüne yerleşir. Onun okula başlayıp bitirme süreci bundan sonraki hayatının da göstergesidir. Bir hoca olarak bu süreçte onu en doğru şekilde yönlendirmek durumundasınız. Bunu yapabildiğiniz kadar geleceğin mutluluğunda payınız var. Eğer yapamazsanız huzursuz bir toplumu siz inşaa ettiniz.

Bu sayfada üniversitedeki ilk heyecandan, üniversitenin çevre için neler ifade ettiğine kadar pek çok konu üzerinde sohbet etmek amaçlanmaktadır. Okuyucuların istediği kadar sürecek bir yazı yolculuğu büyük bir heyecanla başlıyor. Bu yolculuğu çocuğunuzun üniversiteye başlama heyecanına benzetebilirsiniz. Ya da sizin yaşadıklarınızı hatırlayarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Soru, öneri ve görüşlerle bu yolculuğa eşlik edeceklere şimdiden teşekkür ederim. Giresun’un ahde vefa yayın organı Gazete Savaş’ın uzun ömürlü kervanında küçük bir yolcu olma ümidiyle gelin genç yolcumuza bakalım.

Geleceğin kurucusu, kazandığı okul ve bölümü ekrandan gördüğü andan itibaren yeni bir hayatın içindedir artık. Yeni bir şehir, yeni bir okul, yeni hocalar (artık öğretmen yok, örtmenim ben! ünlemleri yok..), yeni arkadaşlar, yeni bir yurt (en havalısı da budur zira mülkiyet duygusu başladı), yeni bir tarz (traş olmayacak, müdürler sabahları kontrol etmeyecek), kimse yaşantısına karışmayacak (sabahları erken kaldırmayacak kimse kendisini, kahvaltı yap demeyecek.), yeni bir çevre (eskiden sıkı çevreler vardı, ülkücüler, devrimciler, hizbullahçılar, cemaatçiler..), yeni, yeni yeni.. her şey yeni..Hatta, okula gideceği zaman kendisine yeni havlu, terlik, birkaç kıyafet dahi alınır. (Aman veliler bu kıyafetleri abartmayın zira birkaç ay sonra onlar giyilmeyecek artık, yeniler alınacak.)

Valizler en ince ayrıntılarına kadar tamam edildikten sonra çocuk yeni okuluna gitmek için otobüslere bindirilirken ayaklar titreyip gözler nemlense de yolculuk başlayınca bu da geçer. Anadolu’nun değişik şehirleri geçilir, hayaller kurulur, onur duyulur, büyük adam olma yolculuğu sabahla birlikte son bulur. O yolculukta yol bitmek bilmez, otobüsteki kendine benzeyen yüzler arasında hangisi benim sınıfımdan, hangisi benim yurdumdan tahminleri yürütülür. Molalarda cemaatçi ağbi ve ablaları atlatıp normal insanlar içinde yakınlıklar kurulur. İster ki biri sorsun da kendisi de hangi bölümü kazandığını, hayallerini söylesin.

Sabahın ilk ışıklarıyla kampüsün büyülü (değilse bile öyle görülen) kapısından girilir. Bu andan itibaren her şey göz kamaştırıcıdır.Bunaltıcı kayıt kuyrukları bile. Sıcak yakmaz olur. Bir an önce ilk dersin başlaması beklenir. Sınıf merak edilir. Sıralar, arkadaşlar ve hocalar…Hemencecik yurttaki ranzaya kavuşmak istenir. Yurttaki odanın manzarası, yemekhane, kendi parasıyla alınacak yemekler… Büyük heyecanın ilk adımlarıdır bunlar. İlk ders yarın sabahın ilk ışıklarıyla başlayacak. Kim bilir hangi hoca? Unvanı ne, ne anlatacak..Bakalım, yarın ola hayrola…

 
Etiketler: Üniversite, Büyük, Heyecan,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 15.06.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı