301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Haziran 2021 - Perşembe 11:23
 
HUZURLA YEMEK
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

Toplumda yoksulluk bu denli artıp sosyal bir sorun haline gelmeye başlamışken birilerinin üç beş yerden maaş alıyor olmaları vicdanlardaki yarayı daha da acıtıyor. İşin acı yanı da “bol maaşlılar” sokaklarda çakarlı makam arabası ve korumalarıyla dolaşırken, yoksulluğa mahkûm edilenler ıslak sokaklarında, çamurlu ayaklarıyla, avuçlarını göğe açıp yoksulluklarına şükrediyor, bir yandan da hayran gözlerle onları izliyorlar.

Tüm kamu bankalarının yönetim kurullarında asli görevi başka olan ve bankacılıktan uzaktan yakından hiç ilgisi ve bilgisi olmayan birilerinin de var olduğu basında yazılıp çizildi. Güreşçiden bile bankacı yapmışız.  Borsa İstanbul, Türksat, THY, Varlık Fonu gibi birçok kurumun yönetim kurulu üyeliklerinin bazen üçüncü, bazen de dördüncü maaş alınan yerler haline dönüştürüldüğü de çok konuşuldu. Efendim, bu alınanlara maaş denmezmiş. Bunlar huzur hakkıymış… Özrü kabahatinden büyük açıklamalar. Demek ki ancak üç dört maaş alınca huzur buluyor bunlar! Ne huzur değil mi?

İnanç sahibi insanlarımızın bu durumu vicdanlarında nereye koyduklarını gerçekten çok merak ediyorum. Merakım bir yana, onların da vicdanlarının sızladığından eminim. Hele de işsiz gezen yüz binlerce üniversite mezunu gencin olduğu günümüzde...   

İşin psikolojik yanını da düşünmeden edemiyorum. Gerek yazılı gerekse görsel basında isimleri alenen yazılan çizilen bu insanların cadde ve sokaklarda yürürken etraflarında onlara dikilen gözlerden rahatsızlık duymamaları imkânsız olmalı diye düşünüyorum.

Onlar, bir maaşla idare edemiyoruz, diyorlarsa akşam saatlerinde toplanan pazar yerlerine gidip çöpe atılması için kenara bırakılan sebze ve meyveleri toplayan insanlara bakmalarını salık veririm. Belki boğazlarına bir şeyler takılır!

Düşünüyorum da, çok mu zor bu adaletsizliği engellemek? Mesela bir kararnameyle “Kamuda görevli olanlar hiçbir isim adı altında kamu kurum ve kuruluşlarından ikinci bir ödenek alamazlar.”  denilebilir. Kamu vicdanı da rahatlamış olur. Kararnameyle olmuyorsa, konu meclise getirilip çıkarılacak bir kanunla bu haksızlıkların önüne geçilebilir. Doğrusu, konu meclise gelirse böyle bir yasanını çıkmasına vicdan sahibi kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum.

Gelir dağılımındaki adaletsizliğin bu denli artmış olduğu günümüz şartlarında üç beş farklı yerden maaş alarak “huzurla yiyebilmenin” helal yanını herkes gibi ben de merak ediyorum doğrusu.

 
Etiketler: HUZURLA, YEMEK,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 04.08.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı