301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 13:17
 
CUMHURİYET
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

        1915’te Çanakkale’yi “Geçilmez” yapan ruha rağmen 1. Dünya Savaşı’nda mağlup sayıldığımızda Çanakkale’de boğulanlar bu defa güle oynaya gelip Boğaz’a demir attılar. 1918’de İstanbul’u işgal ettiler ve 1923 yılına kadar İstanbul’a esaret hayatı yaşattılar. Yurdun dört bir yanında istilâlara başladılar. Onların unuttukları bir şey vardı; bu millet esareti kabul etmezdi. Çanakkale Boğazı’na “Geçilmez” yazdıran, Boğaz’daki düşman gemileri için “Geldikleri gibi giderler” diyen mavi gözlü dev adam milleti arkasına alıp milli mücadeleyi başlattı. Bu mücadelenin başarıya ulaşması halinde hükümet şeklinin ne olacağına ilişkin soruya daha o gün cevap vermişti; Hükümet şekli zamanı geldiğinde cumhuriyet olacaktır.

        29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet bugün de aynı rotada ilerleyebiliyorsa bunu elimizdeki pusulaya borçluyuz. Hep doğru yolu gösteren o pusulanın üzerinde “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” yazıyor. O pusulanın adı cumhuriyettir. O pusulayı bize Mustafa Kemal Atatürk verdi.

        Cumhuriyet milli iradeye dayalı devlet düzenidir. Cumhuriyet her bireyin eşit olduğu rejimin adıdır. Demokrasi ise cumhuriyetle en uyumlu yaşam biçimidir. Bu iki değer birbirinden güç alır ve birbirine değer katar.

        Demokrasinin birinci şartı sandıktır; ama yalnız başına sandık yeterli değildir. Halkın sandığa giderken doğru karar verebilme akıl ve bilgi yetisine sahip olması gerekir ki bu da eşit ve demokratik eğitim hakkıyla sağlanır. Düşünebilen ve sorgulayan bireylerle. Ayrıca bir rejimin demokrasi olabilmesi için özgür ve adil şartlarda bir seçimin yanı sıra kuvvetler ayrılığının temel alındığı, hukukun üstünlüğüne inanan çoğulcu ve katılımcı bir siyasi yapı da gereklidir. Çünkü: demokrasi çoğunluğa geneli yönetme hakkını verirken azınlığın da var olma hakkının güvencesidir. Özetle demokrasi temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı rejimin adıdır. Şunu da aklımızdan çıkarmamalıyız; Demokrasi olmadan cumhuriyet olmaz. Cumhuriyeti ortadan kaldırarak toplumu medeni dünyadan uzaklaştıracak düşüncelerin özgürlüğü olamaz.

         Cumhuriyet ve demokrasinin asıl gücü ona inanan insanlardır. 97 yıl önce Büyük Atatürk’ün bize emanet ettiği cumhuriyetimizi korumak ve yüceltmek en önemli görevimiz olmalıdır. Bu da fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kuşaklarla mümkün olacaktır. Bunu asla unutmayalım. Yaşasın cumhuriyet…

 

 
Etiketler: CUMHURİYET,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 27.11.2020
Bugün
- 13°
Cumartesi
- 15°
Pazar
- 15°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 26.11.2020
İmsak
05:49
Sabah
07:18
Öğle
12:18
İkindi
14:46
Akşam
17:09
Yatsı
18:33
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı