301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 14:09
 
Bu Bir Vedadır
DOÇ.DR.Hatem TÜRK
hatemturk@hotmail.com
 
 

Bilimin mekânı olan üniversite her şeyden önce gerçekçi düşüncenin de yaşam alanıdır. Üniversite gerçeklere sorgulayarak, ilgi duyarak ulaşır ki eskilerin “ilim tecessüsten (merak) doğar” ifadesi bunun ispatıdır. İlim arayarak, tartışarak, deneyerek yapılır. Üniversiteler de bilim üretme kurumlarıdır. Öyle olmalıdır. Peki, ilim niye vardır?

İlim temelde insanların ihtiyaçlarını karşılamak, işlerini kolaylaştırmak vehayatlarını daha da güzelleştirmek için yapılır. Üniversiteler ise bu faaliyetlerin yapıldığı kurumlardır. Öyleyse her şeyden önce burada fikir özgürlüğü olmalı, burada çıkan fikirler en azından infaz edilmemeli, recm edilmemelidir. Fikirle mücadelenin en doğru yoluysa karşı fikir üretmektir. Bunu en çok da fikir sahibi destekler. Fikirsahibi kişi karşı fikirlerin kendi fikrine de katkı sağlayacağını bilir. Fikir sahibini en çok yoran şeyse fikri olmayanların zorba davranışlarıdır.

Bir bilim adamını yıldıracak şeyler de vardır. Kaba kuvvet, mobbing, yok sayma, etrafını kuşatıp moral bozma, susturmaya çalışma, etkisizleştirme, bilim dışı konulara çekme çabası, bilim ortamında olmaması gereken şeylerdir. Bilimin uğraşması gereken o kadar çok işi vardır ki oysa.

Üniversite ne kadar alan varsa o kadar çeşit seri üretimin yeridir. Üretimin olduğu yerde başarı vardır, emek vardır, gelecek kaygısı güden bilim insanları vardır. Umutları yarınlara eviren gençler vardır. Ya üretim yoksa..

O zaman burayla ilgili farklı araştırmaların yapılması gerekir. Çünkü üniversitelerin varlık nedeni üretimdir. Bir araştırmacı yazmıyorsa, deney yapmıyorsa, konferans vermiyorsa ne yapıyor?

Bu sorunun cevabı çok korkutucudur. Özellikle de kriz dönemlerinde.

Şimdilerde dünyada ne çok kriz var. Sonu belli olmayan bir salgın var ki insanlığın belini büktü. Sağlık ordusu aylardır canlarından geçip insanlığı yaşatmaya çabalıyor. Yine dünyada zorbalık sorunu var. Kadın cinayetleri, denizlerde botları batırılıp karaya vuran mülteci cesetleri, ülkesi ilhak edilip kovalanan milyonlar, sosyal alanlarından kovulan yerleşimciler, dinleri ve milliyetlerinden dolayı zulme maruz kalan büyük kütleler,mafyanın tehdit ettiği sokaklar.. Yaşam alanları günden güne azalan hayvanlar, hızla kirletilen doğa, azalan ve niteliksizleştirilen tatlı sular…

Dünyada adaletsiz gelir dağılımı var. Büyük bir israf var. Geri dönüşümü olmayan çöp sorunu var.

İktidar yardakçılığı var, bu da en çok bilim dünyasına zarar veriyor. Zira iktidarlar gelir geçer ama üniversite kalıcıdır. Bilgiden başka şeylere eğilen başlar, kitaptan uzaklaşır. Bu da insanların bilime ve üniversiteye güvenini zedeliyor.

Dünyada liyakatsizlik var. Bu da sosyal dengenin alt üst olmasına neden oluyor.

Böyle bir dünyada bilim adamı ne yapıyor. Üretiyorsa değerlidir. Değer görmelidir.

Üretmiyorsa sorgulanmalıdır. En azından söz konusu edilmelidir. Bu da bilimin ve haliyle üniversitenin sorunu.

Peki üretmeyen el üstünde, baş üstünde tutulup üreten linç ediliyorsa. Ve yönetenler saatlerce toplantı üstüne toplantı yapıp da “Ne yapmaya çalışıyor bu Hatem Hoca?” diyorsa…

Onlara derim ki, çekip köküne bakın.. Orada ideoloji, parti, cemaat, klik bulamazsınız. Yediği ekmeğin hakkını vermeye çalışan bir işçi bulursunuz. Her zulme katlanır, her yokluğa alışır ama onurundan ve emeğinden taviz vermez.

Gazete Savaş çalışanları ve okurlarına yazımı okuma nezaketini gösterdikleri için teşekkür ederken onlara Ataol Behramoğlu’nun dizeleriyle veda etmek isterim:

 

“Bu aşk burada biter ve ben çekip giderim

Yüreğimde bir çocuk cebimde bir revolver

Bu aşk burada biter iyi günler sevgilim

Ve ben çekip giderim bir nehir akıp gider”

 
Etiketler: Bu, Bir, Vedadır,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 04.08.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı