301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 10:52
 
BİR TEPEDEN BAKIŞ
Birol Çetin Üstündağ
 
 
Bostanlı Köyü'nün Kılıçlı Mahallesi'nden yani en yüksek noktalardan birinden karşıki dağlara baktığınızda en uçtaki Karaağaç ve Tepeköy'ü bile görürsünüz. Aşağıda Küçükada, Büyükada köyleri, Kuzköy ve neredeyse en yüksek tepe durumunda Adatepe ile Damudere köyleri görünür. 
Damudere,Karaağaç,Tepeköy ile Hacet 'in Yoma kısmı aslında eski Rum köyleri, o köylerde Rumlarla Türkler birlikte yaşadılar. Sonra tüm ülkeyi saran fırtına bizi de sardı. Türk ve Rum ahali bildiğimiz bütün sonuçları yaşadı. 
O süreçte Rus Çarlığının baskısı altında yaşayan Müslüman Gürcü nüfus, Türkiye 'ye göçtü. Bu dört köyde yaşayan Gürcü nüfusunu oluşturdular. 
Bu köyler o yıllara bakılırsa en uzak, yoksul ve koşulları çok zor olan köylerdi. Gürcü toplumu bu köylerin yol, su, elektrik yoksunluğunu uzun yıllar çekti. İcilli, Bostanlı, Cindi, Küçükada gibi bir sürü köy de onlardan farklı değildi. 
Örneğin Hacet'e elektrik direkleri 1979 yılında dikildi. Su boruları da o yıllarda döşendi. Anayol Bulancak'tan Erdoğan'a kadar stabilize, Erdoğan Hacet arası balçıklı köy yoluydu. 
Dönemin iktidarları nüfusları genelde muhafazakar yapıya sahip bu köylere hiç yatırım yapmadılar. Nasılsa oylar çantada keklikti. Okulların neredeyse tümü birleştirilmiş sınıftı.
O zamanlar gelişen solcu hareketler bu köylerde de faaliyet gösterdi. Genel olarak köylerin okumuş gençleri bu hareketler içindeydi. Ama ebeveynler kendi çocuklarına karşı çıkıyorlardı. Onları anlamıyorlardı.
Gürcü köyleri, Türk köylerine göre daha muhafazakardı. Bana göre sebebi Ruslar tarafından sürgün edilmeleri, Hristiyan dünyasına mesafeli olmaları ve geldikleri buralarda da içe kapalı yaşamalarıydı. Bunlar anlaşılabilir durumlardır. Bütün göçen toplumlarda bu gözlemler yapılabilir. 
Türkler ise rahatlardı. Her zaman göçen, geldikleri yere uyum sağlayan, yerleşen ve kimlik olarak kendine güvenen, egemen durumdaki Türk aileler, yüz-yıllardır geldikleri son yer olan buralarda, bu hisleriyle yaşadılar. 
Fındık, mısır, tarla işleriyle uğraşan bu köylerin halklarının yaşamı 12 Eylül sonrasında uygulanan tarım politikalarıyla değişti. 
Demirel, fındık orman ürünü dedi, fındıkla geçim ortadan kalktı, mısır tarlaları söküldü, yerine fındık ekimi yapıldı. Köylüye bir sebze tarlası kaldı, neredeyse bütün meyve ağaçları ortadan kaldırıldı. 
Köy nüfusu arttıkça, büyük kentlere göç başladı. Bizim gençler İstanbul'un varoşlarında işçileştiler. O işlerin de bir garantisi yoktu tabii. Köylerde nüfus azalınca okullar kapatılmaya başlandı. Ucube bir taşımalı eğitim sistemi uyguladı hükümetler. Köylerin gelişimi neredeyse durdu. 
Türkiye tam da ABD'nin istediği gibi tarımı bitmiş, sanayisi zayıf, eğitimi zayıf bir ülke haline getirildi. 
Bizim köylerin kaderi, ülkenin kaderidir. Herkes yaşadığı hayatın kendi hayatı olduğunu zanneder, oysa öyle değildir. Bizim hayatımız herkesin hayatıdır,herkesin hayatı da bizim hayatımızdır.
 
Etiketler: BİR, TEPEDEN, BAKIŞ, ,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 28.10.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı