301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 15:55
 
BEN KİMİM?
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

Öyle bir ülke haline geldik ki herkes kendini “aslan” sanıyor. Bazıları da sırtını yaslayacak “aslan” arıyor. Sıkıştığı yerde kabahatini görmeyecek, onu kanunun elinden alacak bir gücü olsun istiyor. Ya “aslan” bulamayanlar! Onlar ne halleri varsa görsünler mi? Hayır.Onlarıkendini bilmezlerin sırtını yaslamaya çalıştığı dürüst “aslanlar” mutlaka koruyacaktır.

 

Son günlerde haberlerde izlediğimiz öylesi olaylar, polis memurlarıyla girilen öylesi diyaloglar var ki izleyenleri çileden çıkarıp “Bu kadar da olmaz.” dedirtiyor. Ülke sağlık alanında bir mücadele içinde ama beyefendi, hanımefendi yasak dinlemeyip kafasına göre takılıyor, görevli çevirince de kırk dereden su getiriyor. Yalan makinasını patlatacak yalanlar üretiyor.Pişkin pişkin karşısındaki görevliyle dalga geçiyor. “Sen benim kim olduğu mu biliyor musun? Benim amcam polis, eniştem de savcı.” diyor.Daha sakalı çıkmamış delikanlı görevlinin elindeki ceza makbuzunu görünce telefonuna sarılıp “Bana falancanın telefonunu verin de göstereyim bunlara kim olduğumu!” diyebiliyor. Olayı görüntüleyen haberciye de ahkâm kesmekten geri kalmıyor.

 

Bir an görevliye ahkâm kesen şahsın bahsettiğio kişi, o polis veya savcının siz olduğunuzu düşünün. Öyle bir tanıdığınızın olmasını ister misiniz? Siz kanunları uygulayıp, toplumun huzurunu sağlamak için canla başla görev yaparken çıkıyor kanun ve nizam tanımazın biri, adınızı çirkince, ulusal bir kanalda tüm ülkeye ilan ediyor.Yarın sokağa çıktığınızda insanların size nasıl bakacağını tahmin edebiliyor musunuz? Ne o kişiler ne de toplum bunu hak etmiyor.

 

Esas sorun bu duruma nasıl geldiğimizde saklı. “Adamına göre muamele mi yapılıyor” algısı toplumun geneline yayılmaya mı başladı? Yoksa onlar mı kendilerine rol biçip ahkâm kesmek istiyorlar?

 

Delikanlılığı kabadayılıkta, ahkâm kesmekte gören bir nesil gelmeye başladı. Televizyonlardaki, hemen hemen bütün dizilerde bir “kabadayı” modeli var.Sıkıştı mı birilerini devreye sokarak kanunsuzluklarını örtmek isteyen tipler.Sabah akşam bunları seyrederek büyüyen gençlerden aksini beklemek de haksızlık olur! Oysa bir görevi de toplumu eğitmek olan televizyonların “kabadayı” modelini ön plana çıkartan dizilerinden vazgeçip sevgi, hoşgörü ve toplumsal konuları işleyen yapımlara yönelmesi gerekir.Yoksa kolaya mı kaçıyorlar, ya da bizi böyle mi uyutmaya çalışıyorlar?

 

Toplumsal anlamda görevini hiç kimsenin ya da kurumun etkisi altında kalmadan, yasalar içinde kalarak yapan tüm görevlilere samimi bir teşekkür borçluyuz.

 
Etiketler: BEN, KİMİM?,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Giresun
Çok Bulutlu
Güncelleme: 26.02.2021
Bugün
- 10°
Cumartesi
- 14°
Pazar
- 13°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 25.02.2021
İmsak
05:36
Sabah
07:00
Öğle
12:45
İkindi
15:48
Akşam
18:19
Yatsı
19:38
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı