301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 15:42
 
24 KASIM
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

        24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. İlk kez 1981 yılında kutlanmaya başlayan “24 Kasım Öğretmenler Günü” tüm eğitim ordumuza kutlu olsun.

        Bir ülkenin en büyük zenginliği insan kaynağıdır. İnsan kaynağını çağa ayak uyduracak bilgi ve donanıma sahip hale getirecek temel unsur eğitim sitemidir. Eğitim sisteminin baş aktörüyse öğretmenlerdir. Öyleyse insan kaynağımızı zenginliğe dönüştürmek için işe öğretmen yetiştirmeden başlanması gerektiği kanaatindeyim. Geleceğimiz olan gençlerimizin en iyi şekilde yetişmeleri için onları eğitecek öğretmenlerimizin sahip oldukları donanım çok önemlidir. Geçmişimizde Kız ve Erkek Muallim Mektepleri, Köy Enstitüleri, Eğitim Enstitüleri, Öğretmen Okulları, Yüksek Öğretmen Okulları ve Anadolu Öğretmen Liseleri adı altında donanımlı öğretmen yetiştirme amaçlı açılmış kurumlarımız vardı. Bu okullardan yetişen öğretmenlerimiz görev yaptıkları her yerde fark yaratıyor, elektriği dahi olmayan dağ başlarına ışık oluyorlardı. Çeşitli nedenlerle bu kurumlar kapatıldı ve yerine Eğitim Fakülteleri geldi. Eyvallah. Ancak bir baktık ki Eğitim Fakültesi mezunlarının dışında da öğretmen atamaları yapılmaya başlandı. Yani öğretmenlik için yetiştirilmemiş insanlar bir anda eğitim sistemine dahil edildiler. Bu da ister istemez öğretmenin kalitesinin sorgulanmasına neden oldu. Bu uygulamadan acilen vaz geçilmeli. Şunu unutmamak gerekir. Bir ülkedeki eğitimin başarısı, öğretmenin donanımlı ve okulların da fiziki şartlarının uygunluğuyla doğru orantılıdır.

        Dünyanın en gelişmiş ülkeleri eğitim sorunlarını çözmüş olanlardır. Bunlardan Finlandiya, Kanada ve Güney Kore gibi ülkeler bu başarıya öğretmen yetiştirmekten başlamışlardır. “Donanımlı öğretmen, donanımlı nesil demektir.” parolasıyla işe koyulmuş olan bu ülkeler sistemlerinden taviz vermeden, önce öğretmen yetiştirme, ardından da “donanımlı insan” sorununu kökünden çözmüşler. Bizim acı gerçeğimiz burada ortaya çıkıyor. Biz, halen nasıl bir nesil yetiştireceğimize karar verememiş görünüyoruz. Cumhuriyetten başlamak üzere ülke yönetimine sahip olanlar, kendi fikirlerine göre bir eğitim sistemi inşa etmeye kalkmışlardır. Bu da ister istemez döneme göre öğretmen yetiştirme ve döneme göre nesil yetiştirmeyi beraberinde getirdi. Oysa cumhuriyetin temel ilkeleri çerçevesinde akıl ve bilimi rehber alan bir yol haritası çizilmeli ve iktidara kim gelirse gelsin gerek öğretmen yetiştirme gerekse eğitim sistemiyle bu denli oynayamamalı. Aksi halde bazen bir ileri bir geri, bazen iki ileri üç geri yerimizde sayar dururuz.

        Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller olarak yetiştirmek istiyorsak donanımlı öğretmenler yetiştirmek zorunda olduğumuzu unutmadan acilen Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılarak her yüksek tahsil göreni değil “öğretmen olarak yetiştirilenleri” sınıflarda görmeliyiz.

        Öğretmenlerimizi ekonomik sorunlarla boğuşmaktan kurtarıp onların mesleki konularda yoğunlaşmalarını mutlaka sağlamalıyız. Yöneticilerimiz tarafından verilen ek gösterge sözünün tutulmasını tüm camia bekliyor. 

        Geleceğimize güvenle bakmak, ülke ve ulus olarak varlığımızı sürdürmek için öğretmenlerimize layık oldukları değeri vermeliyiz. Ebediyete intikâl etmiş tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, emekli öğretmenlerimize sağlıklı ve mutlu bir yaşam, görev başındaki öğretmenlerimize de başarılı çalışmalar diliyorum.

 
Etiketler: 24, KASIM,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 20.01.2021
Bugün
-
Perşembe
- 10°
Cuma
- 13°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 20.01.2021
İmsak
06:10
Sabah
07:40
Öğle
12:42
İkindi
15:13
Akşam
17:35
Yatsı
18:59
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı