24 Eylül 2018, 10:04 - 
Kağıt Sorunu Ülke Meselesi Haline Geldi

Kağıt Sorunu Ülke Meselesi Haline Geldi

TÜRKİYE Gazeteciler Sendial Genel Başkanı Gökhan Durmuş ile Meclis’te ortak basın açıklaması düzenleyen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kağıt krizine acil çözüm bulunmazsa gazete ve kitap okumanın lüks hale geleceğini söyledi.

Sorunların çözümüne ilişkin hazırladığı araştırma önergesini Meclis Başkanlığı'na sunduğunu belirten Çakırözer, kağıt, matbaa, dağıtım, personel giderleri, ajans aboneliği, telif gibi artan maliyetler yanında artan tiraj kaybı ve düşen ilan gelirlerinin bütün gazeteleri etkilediğini vurguladı. İşsizliğin en çok olduğu sektörlerin başında gazeteciliğin geldiğini kaydeden Çakırözer, Yeniçağ’ın haberine göre şöyle dedi:
"İşsizliğin en çok olduğu sektörlerin başında gazetecilik geliyor. Kağıt meselesi memleket meselesi haline geldi. Sektörde yeni istihdam yaratılamadığı gibi özellikle iletişim alanında lise ve üniversitelerinden mezun olan öğrenciler staj yapacak yer bile bulamıyor. Kağıt sorunu böyle devam ederse okunacak gazete bulunamayacak. Gazeteler, dergiler, yayınevleri bir süre sonra işlevsiz hale gelecek. Sorun devam ederse aydınlar, yazarlar, akademisyenler için kitaplarını basacak yayınevi kalmayacak. Tüm bu olumsuzluklar kültürel hayatın ortadan kaldırılması ve halkın haber alma hakkının engellenmesi sonucunu da ortaya çıkaracaktır." Çakırözer, CHP olarak çözüm önerilerini şu şekilde anlattı: "SEKA GİBİ DEVLETİN KENDİ KURUMU YENİDEN DEVREYE SOKULMALI ya da gazete ve kitap için kâğıt üretimi öncelikli stratejik sektörler arasına alınarak bu yönde üretim yapan firmalar teşvik edilmeli ve bu firmaların üretimleri için yatırım ve hammadde kolaylıkları sağlanmalı. Döviz kuru gazeteler ve yayıncılık sektörü için sabitlenmeli, kâğıt ithalatı için KDV vergisi yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmeli. Yerel gazetelerin devamlılığının sağlanması için kamu reklam ve ilanlarında eşit ve adil dağıtım uygulanmalı. Basın İlan Kurumu ilan fiyatlarında artış yapmalı ve artış yaparken kâğıdın artan maliyetini de dikkate almalıdır.
Kağıt sanayisine vurulan en büyük darbelerden birinin SEKA'nın özelleştirilmesi olduğunu hatırlatan Gökhan Durmuş da, şunları söyledi:
"Gazeteler 6 ay önce kâğıdın tonunu 700 dolara yani 2 bin 660 liraya alabilirken bugün aynı miktarda kağıt için 850 dolar yani 5 bin 525 TL gerekiyor. Bir ton kâğıt ile sadece 14 bin gazete baskısı yaptığınızı düşünürseniz gazetelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı anlamak daha kolay olacaktır. Aydınlık Gazetesi bayram boyunca çıkmadı, yayınına 3 gün ara verdi. Sözcü Gazetesi bir ekini kapattı. Milli Gazete sayfa sayısını 16'ya düşürdü. Aktüel Arkeoloji Dergisi basımını ileri bir tarihe erteledi. İzmir'de maliyet artışlarına daha fazla dayanamayan 7 yerel basın kuruluşu Pazar günleri çıkmama kararı aldı. Yeni Bakış, Ege Telgraf, Dokuz Eylül, Haber Ekspress, İlkses, Ticaret ve Yenigün gazetelerinin yönetim kademelerinde mali külfetten kurtulmak için 4 gün gazete çıkarmama yoluna gitti."YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER HABERLERİ
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30