23 Eylül 2018, 10:32 - 
“Fındıkta Düşüş Bankaların Desteği Kesmesi “

“Fındıkta Düşüş Bankaların Desteği Kesmesi “

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği (DKİB) Fındık ve Mamülleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, bankaların fındık ihracatçısından desteği kesmesinin fındık fiyatlarının düşük kalmasında en büyük neden olduğunu söyledi.

Fındık fiyatlarının düşüklüğü konusunda gerek üretici gerekse üretici örgütleri olan Ziraat Odaları tarafından haklı olarak kamuoyuna serzenişler ve şikayetler yapıldığını belirten Cirav, “Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesi ekonomisinin en önemli tarımsal girdisini oluşturan ve yöremiz çiftçisinin alın teri olan fındık fiyatlarının düşüklüğü konusunda gerek üretici ve gerekse üretici örgütleri olan Ziraat Odaları tarafından haklı olarak kamuoyuna serzenişler ve şikayetler yapılmaktadır. Fiyatların düşük kalmasından haksız bir şekilde ihracatçı suçlanmaktadır. Oysaki ihracatçı kesimi her dönem sezon öncesi finans ihtiyacını rahatlıkla karşılayarak, piyasadan, üreticiden hızlı bir şekilde alım yaparak fındık fiyatlarını yukarı doğru hareket ettirmekte, yani fındık fiyat artışını tetikleyerek üreticinin memnun kaldığı fiyat kendiliğinden oluşmaktaydı. Ancak bu sezon şu anda bir kısım kamu bankalarının ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik şartları gerekçe göstererek fındık ihracatçısı firmalardan desteği kesmesi, kredi faiz oranlarını piyasanın kat kat üstüne çıkarması, kredileri kapatması ve hatta vadesi gelmeyen kredileri dahi geri çağırması nedeniyle finansman sıkıntısı çeken ihracatçı, fındık alımı yapamamakta ve bu durumda doğal olarak fiyatların düşük kalmasına neden olmaktadır” dedi. Bir kısım bankaların ülkemizin en büyük ihtiyacının olduğu dönemde bu duruma kayıtsız kalması, piyasanın ihtiyaç duyduğu dövizi ülkeye kazandıran ihracatçıya desteğini kesmesi, tüm sektörler olduğu gibi fındık sektörünü de olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Cirav, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu durumun yegane sorumlusu bir kısım kamu bankalarıdır. Cefakar bir şekilde mücadele ederek ülkeye daha fazla döviz kazandırma gayreti içinde olan ihracatçı, her daim fındık üreticisinin emeğinin karşılığını kat kat almasını sağlamıştır. Finansman ihtiyacı karşılanmayan, fonlanmayan ihracatçı kesimi piyasalardan istenilen düzeyde ürün çekememesi sonucu bu sezon fiyatlar düşük seyretmektedir. Bundan dolayı, yetkililerden; bu tutum içinde bulunan, ihracatçıya uygun piyasa şartlarından finansman sağlamayan bu Kamu bankalarının ivedilikle uyarılarak, Ülkeye döviz kazandıran ihracatçının desteklenmesini, kredilerin geri çağrılmasının önlenmesi, verilen kredilerde yapılandırma yapılması ve ihracatçının rahatça piyasalardan fındık alımı yapabilmesi için ihracatçılarımıza uygun piyasa fiyatından kredi verilmesinin sağlanmasını talep etmekteyiz.”YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
ŞAŞIP KALIYORUM..!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30