23 Eylül 2018, 10:10 - 
Giresun Yağlısı Festival İle Tanıtılacak

Giresun Yağlısı Festival İle Tanıtılacak

Giresun lezzet festivali 28 Eylül-30 Eylül arası düzenlenecek.

Giresun mutfağının tanıtılacağı festivalde 40’ın üzerinde stant yer alacak. Festivalin en dikkat çeken yanının 4 metre çapında festivale özel yapılacak olan Pizza’nın atası olarak iddia edilen 'Giresun Yağlısı' olacak.
Giresun Valiliği ve İl Özel İdaresi öncülüğünde düzenlenecek olan festivale ilişkin açıklamalarda bulunan Giresun Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği (GİRTAB) Müdürü Tamer Uzuner, Giresun lezzetlerinin tanıtılması için festivalin önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Giresun mutfağının zengin ot kültürünün tanıtılacağını belirten Uzuner, “Giresun lezzetleri şenliği daha önce ilimizin dernekleri tarafından İstanbul’da ve ilimizde de bazı ilçelerimizde kısmi olarak yapılmıştı. Fakat yükselen turizm değeri olan gastronominin artık turizm de ve doğanın tanıtılmasında ciddi bir yeri var, UNESCO’da bu manada mutfak kültürüne tescilleme işlemlerini dünya çapında sürdürüyor. Giresun mutfağımız özellikle zengin ot kültürü, vejetaryen mutfağı ile Türkiye’nin en önde gelen mutfaklarından bir tanesi. Tabi burada eksik olduğumuz nokta, mutfağımızın değerlerine sahip çıkmak ve tanıtmaktı. Biz Giresun mutfağımızın değerlerini ön plana çıkararak hem tanıtımını yapmak hem de ticarileşmesi hususunda sayın valimizin himayelerinde iştirakçi il özel idaresi, turizm müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü, GİRTAB ve Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte böyle bir organizasyonu gerçekleştirmek için yaklaşık 3 aydır çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Festivalin en dikkat çekici yanın ise İtalyanlar'ın Pizzası'nın atası olduğu iddia edilen Giresun yağlısının olacağını kaydeden Uzuner, özel olarak yapılacak yağlının 4 metre çapında olacağını ve yaklaşık 200 yumurta ve 500 kilo tereyağı kullanılarak yapılacağını söyledi. Uzuner, “Dev Giresun yağlısı Giresun mutfağımıza özgü tarihten bu yana gelen kadim bir lezzet. Biz bu lezzeti Giresun adına tescillemek için tanıtımını yapacağız. Pizza’nın da atası olan yağlının ki pizzayı yapan İtalyanlar da pizzanın hamurunu ve şeklinin Ortadoğu coğrafyasından alındığını kendi tarihlerinde de yazıyorlar. Biz tahmin ediyoruz ki Karadeniz bölgesindeki Giresun yağlısı pizzanın atasıdır. Bu lezzeti yaşamak ve yaşatmak adına 4 metre çapında dev bir Giresun yağlısı hazırlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER HABERLERİ
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30