09 Eylül 2018, 10:04 - 
34. Uluslararası Fizik Kongresi Gerçekleşti

34. Uluslararası Fizik Kongresi Gerçekleşti

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Türk Fizik Derneği tarafından 5-8 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenen “34. Uluslararası Fizik Kongresi”ne katıldı.

Muğla-Bodrum’da gerçekleşen ve farklı ülkelerden önemli çalışmalara imza atmış bilim insanlarının katıldığı kongrede; Uygulamalı Fizik, Astrofizik ve Kozmoloji, Atomik ve Moleküler Fizik, Yoğun Madde Fiziği, Enerji, Yüksek Enerji Fiziği ve Plazma Fiziği, Matematiksel Fizik, Tıbbi Fizik, Nükleer Fizik, Fizik Öğretimi ve Felsefesi ile İstatistiksel Fizik ana başlıkları ele alındı. YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katılımcılar arasında yer aldığı, farklı ülkelerden bilim insanlarının katıldığı programın Danışma Kurulu Başkanlığını yürüten ve aynı zamanda kendisi de fizik profesörü olan Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, kongrenin açılışında bir konuşma yaptı. Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşma çabası içerisinde, gelecekte güçlü ve zengin bir ülke olarak var olabilmesi için bilime ve bilimsel düşünceye büyük ihtiyaç duyduğunu belirten Prof. Dr. Coşkun, Türk fizikçilerine de bu yolda önemli görevler düştüğünü söyledi. Amacı, Türk fizikçilerini ülkenin teknolojik ve iktisadi kalkınmasına katkı vermeye teşvik etmek, fizik ve fizik ile ilgili bilim dallarının gelişmesini sağlamak, fizik dalında öğrenim görmüş ve görmekte olan kişiler arasında mesleki dayanışmayı sağlamak olan Türk Fizik Derneğinin bu doğrultuda çok değerli katkılar sunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Bodrum’da düzenlenen TFD kongrelerinin Anadolu’daki farklı şehirlerde ve hatta üniversitelerde yapılmasının bu toplantılara önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi. Kongrede YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a; temel bilimlerin gelişmesi için Yükseköğretim Kurulu tarafından ilk kez başlatılan YÖK- TEBİP üstün başarı sınıflarının açılması, temel bilimler programlarını okumak isteyen öğrencilere YÖK tarafından burs verilmesinin başlatılması ve başarılı öğrencilerin bilim insanı olarak Türkiye’ye kazandırılması amacıyla yapmış olduğu çalışmalarından dolayı “Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü” takdim edildi. Ödülü Sayın Saraç'a ödülünü Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun takdim etti.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER HABERLERİ
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30