04 Eylül 2018, 09:48 - 
“Giresun Ve Ordu'ya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Kurulmalı”

“Giresun Ve Ordu'ya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Kurulmalı”

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, halen Trabzon’da bulunan ve tüm Doğu Karadeniz bölgesine hitap eden Kültür Varlıkları Bölge Kurulu ile rövele anıtlar müdürlüğünün bağımsız olarak Giresun ve Ordu illerini içine alacak şekilde yeni bir bölge müdürlüğü kurulmasını önerdi.

Kara yaptığı yazılı açıklamada ; "Tescilli yapıların rehabilitasyonu için gerekli röleve, restitüsyon, restorasyon projeleri bu kurulca incelenip onaylandığından ve bu süreç en az iki yıl aldığından mal sahipleri bakanlığın karşılıksız yardımından yararlanamamaktadır.(Bu yardımdan en az yararlanan il Giresundur. Merkezde bulunan 230 a yakın yapıdaki rehabilitasyon oranı % 10 dur.) Bakanlığa yapılan başvurular sonucunda Giresun’la ilgili iş ve işlemlerin gecikmeye meydan verilmeden ivedilikle yürütülmesi talimatı verilmesine rağmen mevcut durum aynen devam etmektedir. Sit alanı ilan edilen yerlerde ilgili belediyeler yasanın amir hükmüne (2863/17 .m. rağmen koruma amaçlı imar planlarını yaptırmamışlardır. Kurulun yapısı aynı kalmasına rağmen sorumluluk bölgesinde tescili yapı sayısı ve sit alanları artmaktadır. Yukarıda arz edilen hususların doğruluğu merkezdeki sit alanı gezildiğinde açık ve net olarak görülmektedir. Konunun uzmanlarınca bir açık hava müzesi olarak nitelendirilen bu bölge adeta kaderine terk edilmiştir. Devlet bu bölgeye 42 yılda 3 bina satın alıp restore ederek ve bir sokak sağlıklaştırma projesi ile girmiştir. Belediye ise yetersiz kalmaktadır, Belediye meclisinden geçen revizyon imar planına uygun yapılaşmanın tarihi doku ile alakası yoktur ve derhal durdurulması gerekmektedir. Bu olumsuz süreç bölge kurulunun ve belediyenin sorumluluğunda devam etmektedir. Ne yazık ki Bu zenginliğimiz Giresun’un sosyal ve ekonomik hayatına, turizmine kazandırılamamıştır. Kapasitesinin çok üstünde iş yüküne sahip Trabzon bölge kurulu zorlanmakta iş yüküne yetememektedir. Komşu Ordu ilimizde Giresun’la aynı durumdadır. Bu iki kentin kültür ve tarih varlıklarını ortaya çıkarmak, gelecek kuşaklara aktarmak, kentlerin sosyal ve ekonomik hayatlarına kazandırmak iç ve dış turizmi canlandırmak ve iki kenti ekonomik olarak kendi kendine yeterli hale getirebilmek için: Giresun ve Ordu illerini kapsayan müdürlük kurulmalıdır” dedi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER HABERLERİ
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30