06 Nisan 2020, 11:10 - 
Giresun İçin Yeni Bir Risk Mi?

Giresun İçin Yeni Bir Risk Mi?

Giresun CHP Milletvekili Necati Tığlı, “Koronavirüs salgını Giresun’da da basiretsiz yöneticilerden dolayı sıkıntılı bir seyir izliyor” dedi.

Milletvekili Tığlı Sağlık bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın açık-lamalarına göre, Giresun’da da, durumun hiçte hafife alınamayacak derecede olduğunu vurguladı. Giresun’da ilk vaka, umreden dönen vatandaşlarımızın herhangi bir karantina önlemi alınmadan evlerine gönderilmesi sonucun-da yaşandığını belirten Milletvekili Tığlı, “Bu ihmal neticesinde ilimizde pek çok vaka baş göstermeye başladı. Korkarım ki bu başıboşluk sonucunda umreden dönen bir vatandaşımızı kaybettik. Bu işin en büyük çözüm yolunun genel bir sokağa çıkma yasağı olduğunu ifade ediyoruz ancak hükümetin ekonomik olarak bu işin yükünü kaldıramayacak olmasından dolayı, bu mümkün görünmüyor.Giresun’daki vakalar için test bile yapılamazken, hastalığın teşhisinde önemli bir yere sahip olan tomografi cihazı bile haftalarca tamir edilememiş, hastalar kaderine terk edilmiş-tir.Bu ilkel şartlar altında korona virüsle mücadele ettiğimiz düşünüldüğünde,iktidar partisinin Giresun’daki temsilcilerini de kendi ikballeri yerine bu il için çalışmaya davet ediyoruz.İllerde ciddiyetle alınacak önlemlerle vatandaşımızın yerel olarak karantinasının sağlanması, sorunu bir nebze de olsa çözecektir diye düşünürken, Kuveyt havaalanı inşaatında çalışan 500’e yakın vatandaşımızın Giresun’da karantina altına alınacağı duyuruldu. Olayın Giresun kamuoyunda duyulmasının ardından ilimiz valisine, vatandaşımızın bu konudaki endişesini ve bu karantinanın kısıtlı imkânlara sahip ilimizde sıkıntıları da beraberinde getirece-ğini ifade ettik. Ancak bu girişimimiz sonuçsuz kaldı.” Dedi.

“Yetersiz İmkânlarla Yapılan Karantina Hem İşçileri Hem De Giresunluları Tehlikeye Sokar”

“Giresun olarak kendi karantinamızı sağlayamamışken, hala ilimizdeki vatandaşımızı izole edememişken nasıl olur da bozuk bir tomografi, yetersiz ekipman ve kısıtlı personel ile yurtdışından gelecek ve virüs taşıyıcısı olma ihtimali çok çok fazla olan vatandaşlarımız burada karantinaya alınıyor?” sözleriyle tepki gösteren Milletvekili Tığlı; “Umreden dönenler için bir kaç ilimizde yapılan başıboş karantina koşulları gibi bir karantina olacaksa, karantinadakiler yurtlardan kaçıp Giresun sokaklarında dolaşacaklarsa Giresun'u büyük bir felaketin beklediğini hatırlatmak istiyorum.Normal bir zamanda bile sağlık hizmetlerinin verilmediği Giresun için böyle bir kararın alınması akılla izah edilemez bir durumdur. Bu karar Türkiye’deki diğer iller yerine neden Giresun için alınmıştır. Sağlık bakanın mı tasarrufudur yoksa Giresun’da bulunan bir takım bürokratların işgüzarlığı mıdır? İktidar müteahhitlerinin bu kadar imkânı varken, yurt dışındaki çalışanlarına sahip çıkmak, kendi imkânları dâhilinde çözüm üretmek yerine işçilerini, bu şekilde tabiri caizse ortada bırakması da başka bir aymazlığın ifadesidir. Uzmanların ısrarla uyardığı, ülkeler arası ve şehirlerarası seyahatlerin yasaklandığı ülkemizde, bu tezat hangi görüşün ürünüdür, bu yasak kim için delinmiştir?” dedi.
“Kimse İşgüzarlık Peşinde Koşmasın”

“Giresun ilinin bu misafirlere ev sahipliği yapabileceği kararı bakanlıktan gelen talimat neticesinde mi alınmıştır? İl sağlık müdürü, valiliği hazırlıkları yönünde yeterli bilgilendirmiş midir? AKP il belediye başkanından tutun, iktidarın il başkanına kadar, bu konuda bir fikir sahibi midir yoksa “emir demiri keser” mantığıyla mı hareket edilmektedir? Gelecek vatandaşlarımız için sağlık personelimizin hazırlıkları ve imkânları yeterli midir? Ülkemiz genelinde 601 sağlık çalışanının bu virüse yakalandığı bir süreçte, ilimizdeki sağlık personeli ve gelenlere hizmet götürecek her bir görevlinin yaşamı için alınan tedbirler nelerdir? Umreden dönen vatandaşlarımızda olduğu gibi burada dışarıyla olası bir temasta tüm şehir için yeni bir tehdit meydana gelmeyecek mi? Karantina süreci ve yapılacak testlerin sonucu gecikmeden alınabilecek midir?” dedi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Künye HABERLERİ
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30