10 Mart 2020, 10:55 - 
“TMO’nun ne kadar Fındık sattığı sır gibi saklanmaktadır”

“TMO’nun ne kadar Fındık sattığı sır gibi saklanmaktadır”

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza BÖLÜK “TMO’nun ne kadar Fındık mubayaa ettiği de ne kadar Fındık sattığı da sır gibi saklanmaktadır.”

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza BÖLÜK; Bu sezon Fındık alım politikasıyla TMO, üreticinin de tacirin de beğenisini kazandığını bildirdi. Zamanın da açıklanan fiyatlar piyasanın doğru yönlenmesini sağlamış olduğunu kaydeden Bölük; yükselen bir trendde de hem ihracat hem de iç piyasalar birçok olumsuzluktan etkilenmeyerek fındık ticareti doğru ve istikrarlı şekillendiği vurgusunu yaptı. Bölük; “Ancak, Toprak Mahsulleri Ofisinin; 31 Aralık 2019 tarihinde mubayaa dönemini kapatıp alımlarını sonlandırmasına müteakip TMO’nun ne kadar Fındık mubayaa ettiği sır gibi saklanmakta, Bunun yanında 20 bin ton levant kalite,1000 ton Giresun kalite Fındık satışı için 2 Mart itibariyle talep toplayan TMO’nun ne kadar Fındık sattığı da sır gibi saklanmaktadır.
Oysa fındıkla ilgili herkes bilir ki Fındık piyasaları belirsizlikten olumsuz etkilenir. Fiyatlar ve alıcılar üzerinde baskı oluşturur. Ekonominin en bilinen kuralıdır. Belirsizlikler hep olumsuzluk oluşturur. Kamuoyunun bu bilgilere sahip olmak hakkıdır. Üreticiler, sanayiciler, ihracatçıların serbest piyasa koşullarında rekabet oluşturabilmeleri için bu tür bilgilerin gizlenmemesi gerekir diye düşünüyoruz. Öyle ki haftalık ihracat rakamları, borsalardan aylar itibariyle işlem gören kabuklu fındık miktarları ve bunların tahmini rekolte mukayeselerini gösterir tüm istatistikler sektörle ve tüm kamuoyu ile paylaşılmakta şeffaf bir fındık ticaretinin şekillenmesi adına çaba oluşturulmaktadır.
Bu çerçevede piyasanın beklentisi olan bilgilerin açıklık ve şeffaflık ilkeleri ile sektörün olumlu şekillenebilmesi adına ortaya konulmasının olumlu olacağını müşahede ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.” Dedi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER HABERLERİ
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30