08 Aralık 2019, 14:47 - 
Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadele Devam Ediyor

Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadele Devam Ediyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Giresun İl Müdürü Erdal Özdemir, bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerinde bulunarak kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 16 ilçede Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından denetimlerin devam ettiğini bildirdi.

Özdemir, SGK binasında düzenlediği basın toplantısında, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu'na hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesi sonucu ortaya çıktığını belirten Özdemir, Kayıt dışı istihdama neden olan birçok etkenden birinin de çalışanların ve işverenlerin sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan hak ve yükümlülüklerini yeterince bilmemeleri olduğu bilgisini verdi.
Özdemir, denetimlerdeki temel amacının işverenlere idari para cezası vererek gelirlerini artırmak olmadığının vurgulayarak, "Kurum, esas olarak işverenleri sosyal güvenlik mevzuatı ile ilgili yükümlülükleri konusunda bilgilendirerek, mevzuatın uygulanması aşamasındaki sorunları en aza indirmeye çalışmaktadır." dedi. Bu kapsamda çeşitli dönemlerde belirlenen iş yerleri, sendikalar, ilgili diğer sivil topluk kuruluşları ile basın yayın kuruluşlarının rehberlik amacıyla ziyaret edilip bilgilendirmeler yapıldığını söyledi.
Özdemir, açıklamasında; "Bu faaliyetlerde işverenlere veya çalışanlara kayıt dışı istihdamın olumsuz sonuçlarını, sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri, uygulanmakta olan sigorta primi teşvikleri, yapılandırma gibi konulara ilişkin bilgilerin verilmesi amaçlanmaktadır. Belirtilen konularda verilecek bilgilerin olabildiğince standart hale getirilmesi ve bilgilendirme veya rehberlik faaliyetlerinde bulunarak kayıt dışı istihdamla mücadele etmeyi planlıyoruz."YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
DEĞERLERİMİZ
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30