05 Aralık 2019, 10:45 - 
MİLLETVEKİLİ TIĞLI

MİLLETVEKİLİ TIĞLI "VİCDANLARDAKİ ENGELLER KALDIRILMALI"

Milletvekili TIĞLI " Giresun ili, engelli nüfusunun en yoğun olduğu ildir ancak hizmet alımı bakımından sınıfta bırakılmıştır. Devlet kurumlarında 14 bin engelli kadrosu var ama hepsi boş, atama yapılmıyor. 1.500 engelli öğretmen aylardır atama bekliyor ama onları duyabilen bir iktidar yok. Ülkemizde 9 milyon 500 bin engelli var."

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, engelli yurttaşların sorunlarının çözümü için önce vicdanlardaki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.
3 Aralık Salı günü TBMM’nin 25. Birleşiminde Genel Kurulda söz alan Tığlı, Giresun’un engelli nüfusunun en yoğun olduğu il olmasına rağmen, hizmet alımı bakımından sınıfta kaldığına dikkat çekerek, “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engelli yurttaşlarımızın engellerle karşılaş-madığı bir ülke istiyorsak önce vicdanlarımızdaki engelleri kaldır-malıyız. Giresun ili, engelli nüfusunun en yoğun olduğu ildir ancak hizmet alımı bakımından sınıfta bırakılmıştır. Devlet kurumlarında 14 bin engelli kadrosu var ama hepsi boş, atama yapılmıyor. 1.500 engelli öğretmen aylardır atama bekliyor ama onları duyabilen bir iktidar yok. Ülkemizde 9 milyon 500 bin engelli var.
Cümlemin başında söylemiştim ve buradan iktidar temsilcilerine söylüyorum: Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmak istiyorsak önce vicdanlarımız-daki engelleri kaldıralım. Yüreği ve vicdanı engelsiz olan tüm engelli kar-deşlerimi buradan saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.” Diye konuştu.
CHP’li Tığlı, Giresun’da Karadeniz sahil yolunun hizmete girdiğinden bu yana üstgeçitlerin, engellilerin kullanabilmesi için revize edilemediğini hatırlatarak, “Ülkemizde engelli birey sayısının nüfusa oranında en yüksek olduğu il Giresun’dur. Giresun engelli bireylerin istihdamından, toplumsal yaşama katılmasına, eğitimden, ulaşıma ve sağlık hizmetlerine erişimine kadar her konuda bir pilot bölge konumunda olması gerekirken, AKP iktidarının sınıfta kaldığının en hazin fotoğraflarından birine sahiptir. Giresun ili sahili boyunca engelli bi-reylerimizin kullanımına uygun üstge-çit sayısına bakıldığında en fazla en- gelli yaşayan şehirde bu nasıl ihmal edilebilir, diyerek anlamakta güçlük çeker, ülkemiz adına utanç duyarsınız. Karayolları Genel Müdürlüğü, Giresun merkez geçişinde önceki dönemde Cumhuriyet Halk Partili Belediye oldu-ğu için, bu çalışmaları yapmasına izin vermedi, şimdi ise engelli asansörleri için yerel idarelerle bir protokol etra-fında çalışma yürütüldüğünden bah-sediyor. Maalesef bütçe imkânları ba- hane edilerek topu birbirine atmaya devam etme eğilimindeler.”şeklinde konuştu.
Yetkililere Giresun’da yaşayan engelli vatandaşların sıkıntılarını sorduğu so-rularla aktaran Tığlı, şöyle devam etti;
“Yetkililere sormak istiyorum, öneriniz nedir? Bulancak ilçemizde beş kilometrelik sahile ulaşmak isteyen engelli vatandaşımız, Karadeniz sahili boyunca gidip, çalışır engelli asansörü olan bir üstgeçit bulup, karşıya geçmesi dışında bir öneriniz var mı? Engelliler için koyulan ya da hiç koyulmayan fakat bir gün dahi çalıştığı görülmemiş üstgeçitler ve asansörler size tuhaf gelmiyor mu? “ Tığlı, 3 Aralık farkındalık gününde bu kadar engelli nüfusuna sahip bir ilin bu kadar sahipsiz olmasının tuhaflığından bahsederek, bu güne özel anlamlı ve yaldızlı cümleler kurmak yerine, iktidar ve bürokrasinin sorumluluğunun gereğini yapması gerektiğini sözlerine ekledi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
DEĞERLERİMİZ
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30