02 Aralık 2019, 10:32 - 
Milletvekili Öztürk “Hemşehrilerimiz müsterih olsun”

Milletvekili Öztürk “Hemşehrilerimiz müsterih olsun”

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, son günlerde Ordu-Giresun Havalimanına gerçekleşen uçak sefer sayılarındaki azalışla ilgili yazılı ve dijital medyada yer alan bazı yayınlar üzerine konuyu araştırdıklarını bildirdi.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Milletvekili Öztürk;’’Yetkililerden aldığımız bilgilere göre Türk Hava Yolları’nın Ordu-Giresun seferlerinde herhangi bir azalma planlanmamış olmasına rağmen 2019 yılı Mayıs ayında Boeing firması 737 MAX serisi uçakların uçuşlarının yasaklanmasından ve filoya katılması planlanan ilgili seri uçakların tesliminin yapılmamış olmasından dolayı ağırlıklı olarak ülke genelindeki iç hatlarda sefer iptallerine gidilmiştir.
Bu iptaller sadece Ordu-Giresun özelinde olmayıp tüm hatlar için, özellikle İstanbul uçuşlarında yoğunlaşmıştır.
Anadolu Jet Ankara ve Sabiha Gökçen seferlerinde de ülke genelindeki diğer tüm istasyonlar için sefer iptalleri söz konusu olmuş fakat bu iptallerden Ordu-Giresun Havalimanı etkilenmemiştir.
Bu kapsamda; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nce işletilen ülke genelindeki iç hat istasyonlarda uçak sayısı 2019 yılında %18 azalmış olmasına karşın, Ordu-Giresun Havalimanı'nda %1 artmıştır.
Dış hat uçuş sayısı iç hat istasyonlar için ülke genelinde %30 azalmış olup, Ordu-Giresun Havalimanı'nda ise %22 artmıştır.
Yolcu kısmında ise DHMİ'nin işlettiği iç hat meydanlarda; iç hat yolcu sayısı ülke genelinde %27; Ordu-Giresun Havalimanı'nda ise %3 azalmıştır. Dış hat yolcu sayısı ise genelde %31 azalmış olup, Ordu- Giresun Havalimanında ise %24 artmıştır.
Türk Hava Yolları’nın 2019 yılının ilk onbir aylık verilerine göre; Ordu-Giresun / İstanbul Havalimanı Hattında, 2018 yılı aynı dönemle karşılaştırıldığında toplam yapılan sefer sayısı %15 düşüşle 1575 olarak gerçekleşmiş olup, toplam taşınan yolcu sayısı %12 düşüşle 230.000 olmuştur.
Ordu-Giresun / Sabiha Gökçen Havalimanı Hat-tında; toplam yapılan sefer sayısı %1 artışla 1733 olarak gerçekleşmiş olup, toplan taşınan yolcu ise %3 artışla 295.000 olmuştur.
Ordu-Giresun Ankara/Esenboğa Havalimanı Hattında; toplam yapılan sefer sayısı %10 artışla 1302 olarak gerçekleşmiş olup, toplam yolcu sayısı ise %25 artış göstererek 208.373 kişi olmuştur.
Tüm tarifeli seferler dikkate alındığında; 2018 yılı aynı dönem için 675.000 kişi olan toplam yolcu sayısı 2019 yılı gerçekleşmelerine göre yaklaşık %8 artarak 734.000 kişi olmuştur.
Toplam sefer sayısı ise 2018 yılına göre yaklaşık %1 artış göstererek 4550 seferden 4610’a yükselmiştir.
Tarifeli seferlerin dışında 2019 yaz döneminde Türk Hava Yolları tarafından; Haftalık 1 sefer olmak üzere Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Almanya/Münih Havalimanı’na direkt ve Suudi Arabistan’ın Ri-yad ve Al-Gassim Hava-limanlarına charter se- ferler gerçekleştirilmiş-tir.
THY’nin iştiraklerin-den biri olan Sunexpress Havayolu şirketi tarafından da yine 2019 yaz döneminde Almanya’nın Düsseldorf ve Köln Havalimanlarına direkt seferler yapılmıştır.
Ordu-Giresun Havalimanı çıkışlı İzmir, Antalya, Kıbrıs Havalimanları şeklinde çapraz uçuş talepleriyle alakalı olarak, THY ve Anadolu Jet’in mevcut durumda çapraz uçuş yapabilmek için uçak ve ekip müsaitliği olmadığından gerçekleştirilememektedir.
Ayrıca, THY veya Anadolu Jet bölgemizden veya Türkiye geneli herhangi bir iç hat noktadan (münferit bazı Kıbrıs ve Bursa seferi dışında) çapraz uçuş gerçekleştirmemektedir.
İzmir için Sunexpress Havayolu şirketinin 2019 yılı için bir çalışması olmuştur. Fakat yine Boeing firması 737 MAX serisi uçakların uçurulamaması nedeniyle oluşan kapasite sıkıntısından dolayı planlama gerçekleşememiştir.
Önümüzdeki kış dönemi için bir önceki tarife planına paralel olarak; İstanbul Havalimanı hattı haftalık 18, Sabiha Gökçen Havalimanı haftalık 20, Ankara Esenboğa Havalimanı için haftalık 14 frekans meydan oluru alınmış olup tarife planlaması yapılmıştır. Türk Hava Yolları dışında düzenli olarak Pegasus Hava Yolu şirketinin günlük 2 frekans Sabiha Gökçen Havalimanı seferleri devam etmektedir.
Boeing firması 737 MAX serisi uçakların uçuşlarının yasaklanmasından dolayı Türkiye genelinde yaşanan uçuş sefer sayılarındaki azalmanın giderilmesi noktasında hava yolu şirketlerimiz gerekli çalışma ve planlamaları yapmaktadır.
Özet olarak, Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ordu-Giresun Havalimanı’na yapılan sefer sayılarındaki azalmanın Boeing 737 MAX seri uçakların uçurulamayışı nedeniyle ortaya çıktığını, geçici olduğunu ve kısa zamanda çözüme kavuşacağını düşünüyoruz. Hemşehrilerimiz müsterih olsun. Tüm diğer konularda olduğu gibi bu konunun da yakın takipçisiyiz’’dedi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
DEĞERLERİMİZ
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30