24 Temmuz 2019, 10:16 - 
38 Projeden Gereği Yapılmayan Tek Proje Bulancak İskelesi

38 Projeden Gereği Yapılmayan Tek Proje Bulancak İskelesi

Karadeniz Duble Sahil yolu kapsamında yarısından fazlası yıkılarak Güdük kalan ve 65 metre uzatılması planlanan Bulancak İskelesi, Karadeniz Duble Sahil Yolu inşaatı başlamadan önce Karayolları ile DLH Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokole göre, 38 projeden hayata geçirilemeyen tek kent Bulancak oldu.

Protokolde adı geçen 37 ilin sınırları içerisinde bulunan ve projelenen iskele sorununa milletvekillerince sahip çıkılmadığından 272 metre uzunluğundaki iskelenin 175 metresi deniz dolgusu alanı içerisinde kaldı. Bulancak halkının tepkisini kaldırmak için Bölge Müdürlüğü yetkisiyle 29 metre uzatılarak tepkilerin önlenmesi çalışıldı.
DLH Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokole göre yol yapı çalışmalarında zarar gören tüm yapıların (Liman, balıkçı barınakları, çekek yeri, iskele vb.) yapımı gerçekleştirilirken bu çalışmalardan Bulancak faydalanamadı. Milletvekillerinin Bulancak’a karşı yatırımlarda ilgisiz kalmaları Bulancak’ta tepkilere neden olmasıyla beraber 2013 yılında Bulancak iskelesi 175 metre kısaltılan alanın sadece 29 metresi uzatıldı.
Bu durumuyla yapımı gerçekleştirilmeyen tek yapı olan Bulancak İskelesi sahipsizliği ve ilgisizliğine devam denildi. Protokolle proje kapsamına alınan 37 yapının yenilenmesi ya da eski durumuna göre uzatılması tamamlanırken Bulancak İskelesi sahipsizliğin ve ilgisizliğin kurbanı oldu. Ulaştırma Bakanlığı’nın 21 Temmuz 1998 tarih ve 16137 sayılı yazısı ile Bayındırlık Bakanlığı’nın 27 Ağustos 1998 tarih ve 6040 sayılı yazılarına istinaden Karayolları Genel Müdürlüğü ile DLH Genel yolu geçişiyle bağlantılı yol protokole göre Karadeniz Sahil Kamulaştırma ve proje güzergahı içerisinde kalan DLH İnşaat Genel Müdürlüğü’nce yapılmış olan yol geçişi ile kısmi ya da tamamen etkilenen fonksiyonların yeniden yapılması ve aynı fonksiyonu yerine getirecek şekilde onarılması Piraziz – Sarp güzergahından 38 proje olarak belirlenmiş ve Bulancak İskelesi’nin uzatılması projeside bunların içine dahil edilmişti. Bugüne kadar iskelenin uzatılması Devlet Yatırım programında yer almamıştır. Halbukui Bulancak hariç 37 yapı yatırım programında yer alarak Bulancak hariç diğer tüm projeler tamamlandı.

İSKELENİN EN AZ 60 METRE UZATILMASI BEKLENİYORDU
Bulancak İskelesinin yapılan protokole ve diğer projelerin tamamlanmasına rağmen Bulancak İskelesinin 29 metre uzatılması ve böylelikle iskelenin uzatılması işlemi ortadan kaldırılmak istenmiş ve olay kapatılmak istenmiştir.
BULANCAKLILARIN İSKELE OLAYINA TEPKİSİ DEVAM EDİYOR
Bulancaklılar, ilçenin sembolü haline gelen ve kent kültüründe önemli bir yere sahip olan iskelenin bir an önce uzatılmasını belirterek milletvekillerini göreve davet ettiler. Her konuda, her yatırımda olduğu gibi Giresun’da yok sayılan bir tek Bulancak var. İskelenin 175 metre kısaltılmasına karşılık 29 metre uzatılması olayı ile olay kapatılmak isteniyor. Bu durum milletvekillerimizin Bulancak’ın sorunlarına sahip çıkmamalarının göstergesidir. Bulancak’ın seçilmiş Başkanları ve milletvekilleri etkisiz mi kalıyor” şeklinde tepkilerinin dile getiriyorlar.
EKONOMİK KAYIBA NEDEN OLUYOR…!
175 metre yol güzergahı altında kalan ve kısalan Bulancak İskelesi dolgu nedeniyle sığlaşan denizi ile de artık kuru yük orta tonajlı gemiler başta olmak üzere hizmet veremiyor. İskelenin derinlik durumu 4 metredir. Bu derinlik kuru yük gemilerinin yaklaşmasına müsait değildir.
Kısalma olayından önce gemiler yükleme – boşaltma işlevini de yitiren iskelenin bu ilçenin ekonomisini de olumsuz etkilemiş, kamyoncular taşıtlarını elden çıkarmak için mecburiyetinde kalmışlardır. Giresun bölgesinden en fazla kamyon Bulancak’ta bulunuyordu.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
KARNE ZAMANI
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30