301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 17:14
 
Giresun’da Yılın İlk Altı Ayında 1318 Kişi İşe Yerleştirildi
Giresun’da yılın ilk altı ayında 1318 kişi işe yerleştirildi. Aynı dönemde Kovid-19 ile mücadele kapsamında işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izne ayrılan çalışanlara destek olarak 15 bin 362 kişiye 70 milyon TL ödeme yapıldı.
Gündem Haberi


Giresun İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında yapıldı. Toplantıda Vali Yardımcısı Tanrıseven, Giresun’da istihdamı geliştirmek için her kurumun kendi faaliyet alanında istihdama yönelik farkındalık yaratacak projeler üretmesine ağırlık verilmesini istedi.
Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, koronavirüs kapsamında devletimizce Sosyal koruma kalkanı çerçevesinde uygulanan Sosyal Destek Programı kapsamında çalışanlara ve vatandaşlara yönelik destekler sağlandığını, çalışanların üzerindeki salgının etkisini azaltmak ve istihdamdan kopmaları önlemek amacı ile bu süreçte Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik Ödeneğinin devreye sokulduğunu kaydetti.

“AMACIMIZ İSTİHDAM VE ÜRETİMİ ARTIRMAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından zorunlu haller dışında işçi çıkarmanın Haziran ayı sonuna kadar yasaklandığını, Temmuz başından itibaren ise kontrollü normalleşmenin başladığını belirten Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, “İstihdam ve üretimin artırılması için her kurum mesai mefhumu gütmeden maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak vatandaş odaklı çalışma seferberliği başlatmalı” dedi. Tanrıseven, kendi işini kurmak isteyenlere de destek olacaklarını belirtti.
Toplantıda, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa SARI tarafından Kurula, Kurumun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

1318 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Buna göre, Giresun’da İŞKUR tarafından yılın ilk altı ayında kamuda 20 kişi, özel sektörde 1298 kişi olmak üzere toplam 1318 kişinin işe yerleştirildi. Özel sektöre yönelik işyerlerinde 7 engelli vatandaşın istihdamı sağlanırken, 517 kurs ve program düzenlendi. Programlarda 1031 kadın ve 751 erkek olmak üzere toplam 1782 işsiz vatandaşa eğitim verildi.
MEK ve MEGİP kapsamında istihdam garantili 14 Kurs programı düzenlenerek, 203 kadın, 72 erkek olmak üzere toplam 275 işsiz vatandaşımız bu imkândan faydalandırıldı. MEK kapsamında meslek edinmeye yönelik ise 12 Kurs programı düzenlenerek 151 işsiz vatandaşımıza sertifika verildi.
İl genelinde faaliyet gösteren 2+ istihdamlı özel sektöre yönelik işyerlerinde 491 İşbaşı Eğitim Programının açılarak, bu programlara 684 kadın, 672 erkek olmak üzere toplam 1356 işsiz vatandaş katıldı. İŞKUR tarafından dönem içinde, istihdam seferberliği kapsamında 1908 işyeri ile irtibat kurularak kurum hizmetleri konusunda bilgilendirme çalışması yapılırken, 5639 işsizle bireysel görüşme yapılarak,  İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti verildi.

ÇALIŞANLARA 70 MİLYON TL DESTEK

Dönem içinde 1451 kişiye işsizlik ödeneği bağlanırken, işsizlik ödeneği kapsamında 6 milyon 538 bin TL ödeme yapıldı. 2397 işyerinde çalışan toplam 5092 kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılırken, bu işçilere kısa çalışma ödeneği kapsamında 27 milyon 215 Bin TL ödeme yapıldı.
Kovid-19 salgını nedeniyle tam zamanlı olarak çalışma düzenine geçememiş olan işletmeler bünyesinde bulunan ve salgın nedeniyle ücretsiz izne ayrılan 8819 işçiye 36 milyon TL nakdi ücret desteği ödemesi yapıldı.
Bu çerçevede toplam 15362 kişiye 69 milyon 753 bin TL destek verildi.
Toplantıya; Giresun Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili İbrahim Karaca, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Hacı Bekir Tuncer, İl Ticaret Müdürü Ali Yıldırım, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı,  İl Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkan V. Namık Kemal Altunbaş, Giresun Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kenan Büyükkaya ve diğer yetki-liler katıldı.

 

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Giresun’da, Yılın, İlk, Altı, Ayında, 1318, Kişi, İşe, Yerleştirildi,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 20.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı