301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Mayıs 2021 - Pazar 14:18
 
Dezenfektan ve Covid-19
Yaşam alanlarını ve ortak yüzeyleri temiz tutmak sağlığınız için oldukça önem taşır. Dezenfekte veya sterilize ettikten sonra çevrenizdeki yüzeyleri güvenli hale getirebilirsiniz. Her iki işlem de dekontaminasyon olarak adlandırılır. Dekontaminasyonda amaç, yeterince mikroorganizmayı öldürerek enfeksiyon riskini son derece azaltmaktır.
Gündem Haberi


Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfeksiyon, zararlı mikroorganizmaları nesnelerin yüzeylerinden uzaklaştırma için yapılan dekontaminasyon işlemidir. Bu işlem dezenfektanlarla gerçekleştirilir. Dezenfektan kimyasal sprey veya mendil şeklinde olan, halka açık üründür. Hatta kendi dezenfektanınızı evde hazırlayabilirsiniz. Ürün yüzeylerde 20 dakika kadar kısa bir süre de kalabilir ya da 12 saate varan uzun sürelerde de kalabilir.

Dezenfektanlar Neye Karşı Etkilidir?

Dezenfektanlar çoğu virüs ve mantara karşı etki gösterir. Ticari ürünlerin çoğu, şu zamanda belirtildiği gibi kullanıldıklarında Covid-19 virüsüne karşı etkili olarak satılır. Bunun yanında dezenfektanlar bakterileri de öldürebilir ancak uykuda olan bakteri sporlarına karşı etkili değildirler.

Yüzeyleri Dezenfekte Etmek İçin En İyi Uygulamalar

Güvenli bir şekilde dezenfeksiyon işlemi için dikkat etmeniz gereken aşağıda belirtildiği gibi bazı noktalar vardır.
• Öncelikle ürünün gerçekten etkili bir dezenfektan olduğuna emin olun. Üreticinin, bu tür kullanıma uygun olduğunu ürün etiketlerinde belirtmesi gerekir.
• Mikropları öldürdüğü iddia edilen "doğal" ürünlere yönelin. Bu kullanımı kolay doğal mendiller ve spreyler temizlik için yararlı olabilir. Ancak kimyasal dezenfektanların sahip olduğu mikroorganizmaları yok etme özellikleri bulunmaz.
• Ürünün neye karşı etkili olduğunu öğrenin. Ne tür bakteri, mantar ve virüslerden kurtulabileceğinizi öğrenmek için dezenfektanınızın etiketini inceleyin. Bu, özellikle şimdilerde Covid-19’la mücadele etmeye çalışıyorsanız önemlidir.
• Dezenfektanın doğru miktarda yüzeyde kalması gerekir. Bu sebeple ürün üzerindeki talimatları takip edin. Talimatlarda belirtilmiyorsa dezenfektanı silmeyin veya yıkamayın.
• Bu ürünlerin kullanılması ciltte tahrişe neden olabileceği için temastan kaçının ve eldiven giyin.
• Dezenfektanları güvenli bir yerde saklayın. Kapaklarını sıkıca kapatın ve ürünleri çocukların erişemeyeceği bir yere yerleştirin.   Dezenfektanları serin ve kuru bir ortama yerleştirin ve son kullanma tarihini dikkatle takip edin.
• Dezenfektanı kullanırken iyi havalandırılmış bir ortam olmasına dikkat edin.

Covid-19'a Karşı Korumada Dezenfeksiyon

Ellerinizi sık ve uzun süreli yıkamak, özellikle kapalı ve kalabalık yerlerde maske takmak ve eviniz dışındaki kişilerle yakın temas etmemek, Covid-19’a yakalanma riskini düşürür. Bunun yanında, ortak alanlardaki yüzeyleri temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz büyük önem taşır.
Covid-19'a karşı korunmayı arttırmak için, dezenfekte edilmesi gereken bazı ortak alanlar şöyledir:
• mutfaktaki tezgahlar, lavabo ve tuvaletler
• kapı kolları ve merdiven tırabzanları
• elektrik anahtarları
• cep telefonları ve kumandalar
• çocuklarınıza ait oyuncaklar ve eşyalar

 

Antiseptik ve Dezenfektan Farklı mıdır?

Antiseptikler ve dezenfektanlar, her ikisi de mikroorganizmaları öldürür ve birçok insan bu terimleri birbirine karıştırır. Ancak antiseptikler ve dezenfektanlar arasında farklılıklar bulunur. Antiseptik vücuda uygulanırken, dezenfektan tezgahlar ve tırabzanlar gibi canlı olmayan yüzeylere uygulanır. Örneğin cerrahi bir ortamda bir doktor, bir kişinin vücudundaki cerrahi bölgeye antiseptik uygular ama ameliyat masasını sterilize etmek için dezenfektan kullanır.
Antiseptikler ve dezenfektanlar, bazen ‘biyosit’ adı verilen kimyasal maddeler de içerir. Hidrojen peroksit, hem antiseptiklerde hem de dezenfektanlarda yaygın kullanılan bir bileşendir. Antiseptikler genellikle dezenfektanlardan daha düşük biyosit içeriğine sahiptir.

 

El Yıkama ve El Dezenfektanları Hakkında

Ellerinizi yıkamanın ve el dezenfektanı kullanmanın yeri ayrıdır. Her ikisi de bir amaca hizmet ederken, ellerinizi sabun ve suyla yıkamak her zaman öncelikli olmalıdır. El dezenfektanını yalnızca belirli bir durumda, ortamda sabun ve su yoksa kullanın. Ellerinizi daima banyoya gittikten sonra, burnunuzu sildikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra, yemekten önce ve kontamine olabilecek yüzeylere dokunduktan sonra yıkamalısınız.
El dezenfektanı, ortamda sabun ve su bulunmadığında, mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olan, hareket halindeyken kullanışlı bir üründür. Alkol bazlı el dezenfektanları sizi güvende tutmaya ve Covid-19 enfeksiyonunun yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir.
Ancak siz su ve sabun bulamadığınız ortamlar için el dezenfektanınızı yanınızda bulundurmayı unutmayın.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Dezenfektan, ve, Covid-19,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 04.08.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı