301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 12:35
 
Başkan Okusal; “Taban Fiyatı Açıklandığında “Bu Fiyat, Üreticinin Kazandığı Bir Fiyat Olacaktır” Diye Alkışlayanlar Hani Nerede?”
DEVA Partisi Giresun İl Başkanı Özgür OKUSAL; “TMO’nun 1 EYLÜL de alıma başlayacak olması ve 21 gün sonraya ödemelerin yapılacağının duyurulması serbest piyasada fiyatların düşmesine sebep olmaktadır.” dedi.
Siyaset Haberi


Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Özgür OKUSAL;

“Açıklanan fındık taban fiyatında, hani üretici mağdur olmayacaktı? Açıklanan taban fiyatın reel enflasyonun altında kalması bir yana, şu an için, serbest piyasada 52-53 randıman kuru fındığın fiyatı 24-26 TL den alıcı bulmaktadır.

Gecen sene, fiyat açıklaması 27 Temmuz’da yapıldığında TMO da alım tarihini 24 Ağustos olarak açıklamıştı… Ödeme de 10 gün içinde yapılıyordu…Ve serbest piyasa da TMO'nun fiyatının 2-3 lira üzerinde seyrediyordu.

Bu yıl geciken taban fiyat ilanının peşinden, TMO’nun da 1 EYLÜL de alıma başlayacak olması ve 21 gün sonraya ödemelerin yapılacağının duyurulması serbest piyasada fiyatların düşmesine sebep olmaktadır.

Demek ki, taban fiyatı açıklaması erken yapılmış olsaydı, devlet kredi desteğini de vermiş olsaydı, herhalde alım ve ödeme tarihinde bir gecikme olmayacak, dolayısıyla serbest piyasa fiyatı da taban fiyatının üzerinde oluşabilecekti.

Taban fiyatının geç açıklanmış olması ve TMO’ya kredi desteğinin verilmeyişi; serbest piyasada fındık baronlarına acaba (el altından, zımnen) destek anlamına gelmektedir.

Taban fiyatı açıklandığında “Bu fiyat, üreticinin kazandığı bir fiyat olacaktır” diye alkışlayanlar hani nerede?” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Başkan, Okusal;, “Taban, Fiyatı, Açıklandığında, “Bu, Fiyat,, Üreticinin, Kazandığı, Bir, Fiyat, Olacaktır”, Diye, Alkışlayanlar, Hani, Nerede?”,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 28.10.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı